Kompleksnost gospodarstva naj bi bila dober pokazatelj, koliko produktivnega znanja premore posamezno gospodarstvo, trdijo avtorji študije.
"Konkurenčnost države žene količina produktivnega znanja, ki ga imajo njeni prebivalci in organizacije, ter se izraža v raznolikosti ter kompleksnosti proizvodov, ki jih je sposobna uspešno izvažati," je ob izdaji poročila povedal soavtor Ricardo Hausmann.
"Produktivno znanje odlično razloži, zakaj so nekatere države bogate in nekatere revne ter zakaj se nekaterim uspe razviti in zakaj nekaterim ne," je še povedal.
Indeks naj bi po trditvah avtorjev najbolje napovedal rast države v obdobju naslednjih desetih let.
Seznam zajema 128 držav, prvih deset pa so:
- Japonska
- Nemčija
- Švica
- Švedska
- Avstrija
- Finska
- Singapur
- Češka
- Velika Britanija
- Slovenija
Na seznamu pričakovane rasti bruto domačega proizvoda na prebivalca v obdobju 2009–2020 je Slovenija na 49. mestu. Glede na seznam ima Slovenija sicer že tako visok BDP na prebivalca, na prvih dveh mestih tega seznama pa sta Kitajska in Indija.
Slovenski BDP na prebivalca je med letoma 1999 in 2009 letno povprečno zrasel za 2,7 odstotka, ugotavlja, raziskava, ki do leta 2020 povprečno napoveduje podobno 2,72-odstotno rast. BDP naj bi iz preračunano 17.210 evrov na leto na prebivalca leta 2009 narasel na 23.126 evrov na leto na prebivalca leta 2020.
zopet za deset let bomo švica...kake lepe napovedi!! Nikoli in nikdar..ker enostavno nas zgodovina uči ,da bo to zopet nekdo …