Rad bi zamenjal banko, toda ...

Foto: Boštjan Tacol
Foto: Boštjan Tacol
Rad bi zamenjal banko, a nekatera nakazila zamujajo tudi več kot leto dni, pravi podjetnik. Se je mogoče izogniti stroškom z dvema računoma?
Oglej si celoten članek

Jezen na svojo banko bi rad podjetnik zaprl transakcijski račun, a nekateri dolžniki račune plačajo šele leta po zapadlosti. Kaj lahko stori, da "kaznuje" banko a ne ostane brez denarja, ki bi ga dolžniki nakazali v prihodnosti. Ali je možno, da bi denar, ki bi prišel na zaprti račun, banka preusmerila na novi račun. 

"Avtomatska preusmeritev sredstev iz zaprtega računa ni mogoča, ker tudi priliv na zaprt račun ni mogoč. V Sloveniji rešitve preusmeritve priliva iz zaprtega računa ne uporabljamo, kakor je ne uporabljajo tudi v večini evropskih držav, storitev pa poznajo na primer v Veliki Britaniji," so nam pojasnili na Združenju bank Slovenije. 

"Dogovor o naknadnem prejemu in posredovanju sredstev na novo odprt račun pri drugi banki ni mogoč. V primeru zaprtega računa banka sredstva vrne plačniku," je povedala Margareta Reberšak, direktorica sektorja Marketing, produkti in procesi v SKB banki. Da preusmeritev naknadnih nakazil z zaprtega računa na novo odprt račun pri drugi banki ni možen, so nam povedali tudi na NLB, kjer to velja tako za osebne kot za poslovne račune. 

Lahko se dogovori, a se plača!

Se pa lahko o tem na NKBM dogovorijo pravne osebe. "V primeru, da pravna oseba pri Novi KBM zapre račun in na takšen račun po zaprtju pride priliv, le tega preusmerimo na nov račun pri drugi slovenski banki, v kolikor nam komitent posreduje podatke o novem računu. V nasprotnem primeru priliv zavrnemo,” je pojasnil Bojan Širec, direktor Sektorja poslovne mreže. Je pa za prenos priliva treba plačati deset evrov, če gre za več kot 50 tisoč evrov pa 20 evrov.

Za fizične osebe ta storitev ne obstaja. “V primeru, da fizična oseba pri Novi KBM zapre račun in na takšen račun po zaprtju pride priliv, tak priliv zavrnemo in ga torej ne preusmerimo na novo banko,” je povedal Širec. 

Ministrstvo za finance smo vprašali, ali nameravajo možnost preusmeritve nakazil s starega računa sistemsko urediti. "Če je TRR zaprt, ga ni. Če nečesa ni, to ne more preusmerjati. Poleg navedenega, bi taka preusmeritev spremenila voljo nakazovalca, da nakaže na določen račun," pravijo. 

Če denarja ni mogoče preusmeriti, zakaj ni mogoče številke transakcijskega računa prenesti na drugo banko, tako kot k drugemu ponudniku prenesemo mobilno številko? 

Foto: zurnal24.si Struktura TRR

"Struktura IBAN-a (International Bank Account Number) je določena sledeč ISO standardom ... ISO standard torej vsebuje informacije, ki v primeru prenosa na drugo banko ne bi več držale. Tako bi ohranitev številk računa bila približno enaka, kot če bi ob selitvi prenesli svoj naslov," pravijo na ministrstvu za finance. A tudi 041 je nekoč pomenilo Mobitelovo številko, zdaj pa ne več ... 

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 10

  • 13:31 6. April 2017.

    Predvsem to drugo. Zakonsko je treba prepovedat odpreti nekomu novo firmo, če nima poravnanih dolgov prejšnje. Za ta problem vedo …

  • 12:37 6. April 2017.

    Zame je to namerno nagajanje bank .

  • 10:54 6. April 2017.

    In najhujši neplačnik je država.

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.