Ali smo res prišli tako daleč, da moramo spreminjati ta svet, je uvodoma vprašal ljubljanski župan. Po njegovem mnenju je solidarnost tista beseda, ki jo bomo potrebovali naslednjih 20 let, če želimo, da bo planet obstal.
Spomnil je, da se Ljubljana ponaša z nazivom Zelena prestolnica Evrope 2016, ta nagrada pa, kot je izpostavil, "kaže na kvaliteto življenja sedanji generaciji in obenem zagotavlja našim vnukom in pravnukom, da bodo imeli enako lepo Ljubljano, kot jo imamo mi sedaj".
Janković meni, da se je treba že danes vprašati, kam se bomo usmerili. "Zadnjih 20 let govorimo o kapitalu, ampak tisti, ki ne vedo, kaj je najpomembnejši kapital, ne vedo nič. V vsakem podjetju, mestni upravi, javnem sektorju je socialni, človeški kapital najbolj pomemben. Katerokoli podjetje, ki se razvija in ima svojo vizijo, je v sodelovanju z vsemi zaposlenimi ustvarilo prav to - človeški kapital," je opozoril.
Propadel je komunizem, propadel je samoupravni socializem in tudi kapitalizmu ne kaže dobro, je dodal. "Mislim, da je čas, da iščemo novo družbeno ureditev. Ureditev, kjer bomo spoštovali sočloveka, vsako živo bitje, kjer bomo imeli odnos do narave, kjer bomo tovariš en drugemu in dobri sosedje," je dejal Janković. Skupaj smo gradili to domovino, prišli smo do tega, kar imamo danes in zdaj je treba iskati nove vizije razvoja, je še pozval.
Na Rožniku je že v soboto zagorel kres, na današnjo srečanje pa se je kljub slabemu vremenu odpravilo več sto ljudi. Organizatorji so jih na vrhu tudi letos pričakali z rdečimi nageljni, ki so simbol mednarodnega praznika.
Letošnje srečanje sicer mineva v znamenju povezovanja med sindikati in različnimi skupinami na trgu dela. Prvič jo soorganizirajo štiri sindikalne centrale, in sicer Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, Konfederacija sindikatov Slovenije Pergam, Konfederacija novih sindikatov Slovenije Neodvisnost in Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije.
Predsednik republike Borut Pahor pa je v današnjem nagovoru obiskovalcem predsedniške palače dejal, da je na družbeno neenakost opozoril tudi v poročilu o pripravljenosti Slovenske vojske, ki ga je prejšnji konec tedna poslal v državni zbor. Meni, da moramo po svojih najboljših močeh ravnati tako, da se bomo razvijali in hkrati ponujali možnost, da se bodo z razvojem družbe razvijali vsi, ne glede na njihove socialne možnosti. Slednje pa velja zlasti za otroke, je izpostavil.
"Otroci naj bodo rojeni bogatim ali revnim staršem, vsi morajo imeti vsaj približno enake možnosti, da razvijajo svoje talente," je poudaril in dodal, da je od tega po njegovem mnenju v največji meri odvisno tudi zaupanje javnosti v državo in domovino.
dezurni@zurnal24.si
Propadel bo tudi janšizem
Zbrane je nagovoril ljubljanski župan Zoran Janković in izrazil prepričanje, da je čas za iskanje nove družbene ureditve, v kateri …
na žalost je vse več tistih ki se napajajo iz skupne vreče in bolj malo takšnih ki dajo v njo.