Prvi tuji jezik v drugem razredu

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Poslanci dali zeleno luč spremembam poučevanja tujih jezikov v osnovni šoli. Novela predvideva obvezno poučevanje prvega tujega jezika od 2. razreda dalje, drugi tuji jezik pa ostaja izbirni predmet in bo po novem na voljo tudi v drugi triadi.
Oglej si celoten članek

Obveznost poučevanja prvega tujega jezika od 2. razreda dalje se bo postopoma začela izvajati v šolskem letu 2014/15, za drugošolce na vseh šolah bo tako tuj jezik postal obvezen v šolskem letu 2016/17. S tem se predvidena obveznost zamika za eno šolsko leto in en razred pozneje, saj je sedaj veljavna zakonodaja začetek obveznosti predvidela v prihodnjem šolskem letu za prvi razred. Prvošolci pa se bodo od leta 2015 dalje v pouk tujega jezika kot neobveznega izbirnega predmeta lahko vključili prostovoljno.

Med izbirnimi predmeti nujno tudi drugi tuj jezik

Učenci druge triade se bodo po novem lahko od šolskega leta 2014/15 dalje prostovoljno vključili v pouk izbirnih predmetov, med katerimi bo morala šola obvezno ponuditi tudi drugi tuj jezik. Učenci pa bodo lahko izbirali tudi med umetnostjo, računalništvom, športom in tehniko.

Drugi tuj jezik bodo lahko tako kot doslej v okviru obveznih izbirnih predmetov izbrali tudi učenci tretje triade, ki jim bo na voljo tudi pouk tretjega tujega jezika.

Omejili porodniško nadomestilo

Poslanci so s 54 glasovi za in štirimi proti sprejeli  tudi zakon o interventnih ukrepih na področju trga dela in starševskega varstva in s tem zaključili redno julijsko sejo. Zakon določa olajšave za delodajalce, ki bodo zaposlili mlajšega od 30 let, ter zgornjo mejo porodniškega nadomestila, ki ne more biti višje od dvakratnika povprečne mesečne plače.

Do spodbude upravičen delodajalec, ki zadnje tri mesece pred zaposlitvijo mlajšega delavca ni začel postopka za odpoved pogodbe o zaposlitvi oz. ni odpovedal pogodbe delavcem iz poslovnih razlogov. Delodajalec tudi ne bo smel imeti blokiranega transakcijskega računa 30 ali več zaporednih dni, v zadnjih šestih mesecih pred zaposlitvijo mlajšega delavca pa bo moral redno izplačevati plače in plačevati prispevke.

Sprejeti zakon omejuje tudi najvišje izplačilo porodniškega nadomestila, tako da ne more biti višje od dvakratnika povprečne mesečne plače v Sloveniji, ki znaša okoli 2800 evrov bruto. Po oceni ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti bo določba zajela približno 100 žensk. Ukrep bo veljal od 1. avgusta letos do vključno leta, ki sledi tistemu, v katerem gospodarska rast preseže 2,5 odstotka bruto družbenega proizvoda (BDP).

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.