Prvi pogled na ledeni svet

Foto: Žurnal24 O podrobnostih pri Nasi zaenkrat molčijo, vendar pa so se pojavila številna nami
Astronomom je prvič uspelo za kratek čas opazovati oddaljeno nebesno telo, ki kroži v Kuiperjevem pasu, izven našega osončja.
Oglej si celoten članek

Skupini 18 ameriških astronomov je KBO 55636 uspelo opazovati za 10 sekund, ko je telo zakrilo svetlobo zvezde, piše BBC. V tem času jim je uspelo določiti velikost in odsevnost telesa. Kuiperjev pas je skupek vesoljskih teles, ostankov iz časa nastanka osončja, ki ležijo izven Neptunove orbite. Kuiperjev pas je podoben pasu asteroidov, vendar ga sestavljajo telesa, ki so večinoma iz zmrznjenega metana, amoniaka in vode. Znanstveniki ocenjujejo, da je teh teles okoli 70 tisoč.

Po domnevanju znanstvenikov je KBO 55636 nastal kot posledica trka pred približno milijardo leti. Eno izmed nebesnih teles naj bi priletelo v pritlikavi planet Haumea, del odlomljenega planeta pa naj bi bil tudi KBO 55636. Med objekte Kuiperjevega pasu (KBO) spada tudi Pluton, vseboval pa naj bi vsaj še dva pritlikava planeta.

Astronomi so pričakovali, da bo površina KBO 55636 temna in neodsevna, a so presenečeni ugotovili, da odbija precej svetlobe, kar po njihovem mnenju kaže, da je površje narejeno iz ledu, tako kot pri Plutonu. Znanstveniki zdaj špekulirajo, da ledena površja ne potemnijo tako močno kot druga.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.