Direktorica slovenjgraškega Centra za socialno delo (CSD) Boža Vitežnik Raj je namreč za zurnal24.si dejala, da so strokovni sodelavci centra danes obiskali stavkajoče Preventove delavce in skupaj z njimi izpolnjujejo vloge za enkratno socialno pomoč.
Ob tem so se tudi povezali z Rdečim križem, Karitasom in Zavodom za zaposlovanje, "tako da ljudem v tem trenutku, ki je najbolj kritičen, takoj priskočimo na pomoč".
"Mi smo bolj pesimistični. Ostalo je premalo časa," meni Rajšter.
Do vodilnih v Preventu pa je ostra Vitežnik Rajeva:
"Zelo težko verjamem. Če bi lastnika imela dober namen, bi se lahko že prej dogovorila. Gledajo samo svoj kapital, zaposleni pa tukaj niso važni. Na žalost. In tega smo se najbolj bali."
Kot je še dejala Vitežnik Rajeva, morajo CSD pri dodeljevanju socialnih pomoči upoštevati zakon o socialnem varstvu. Tako do socialne pomoči, kljub veliki finančni stiski, ne bodo upravičeni vsi zaposleni.
"Upošteva se dohodek cele družine, premoženje, avtomobili nad vrednostjo osem tisoč evrov, delnice," pravi sogovornica, ki na podlagi prvih podatkov ocenjuje, da pomoč trenutno najbolj potrebuje okoli sto ljudi.
Velik organizacijski zalogaj
V polni pripravljenosti na morebiten stečaj Preventa so tudi na velenjski območni enoti Zavoda RS za zaposlovanje.
Tamkajšnji direktor Robert Rajšter je za zurnal24.si dejal, da bodo za vsakega delavca določili termin sprejema na enem izmed koroških uradov zavoda, tako da bo prijava čimprej stekla.
"Zagotoviti moramo tudi ustrezno število kadrov, računalnikov, ker prijava tako obsežnega števila ljudi ni majhna zadeva," pravi Rajšter in dodaja:
"Ta prijava je pomembna, ker so upravičeni do nadomestila v primeru brezposelnosti. V prvi vrsti želimo, da čimprej zagotovimo tudi izplačila teh pravic, saj so delavci, ki niso prejeli zadnjih plač, na tej točki izjemno občutljivi in ranljivi."
Upanje za delavke obstaja
Po mnenju Rajšterja bo iskanje novega delovnega mesta najtežje predvsem za delavke Preventa. Njihova edina olajševalna okoliščina je, da so zaradi težkega in zahtevnega šivanja avtomobilskih prevlek zelo cenjene.
"Prevent ni ostal brez poslov kar tako čez noč, dejansko so njegove posle prevzemali drugi, ki imajo danes kar nekaj težav z iskanjem kadrov. Eno tako podjetje je v Lenartu, ki se je zelo razširilo in imajo težave pri iskanju delavcev," pravi sogovornik in dodaja:
"Možni scenarij bi bil, da bi kakšno od teh podjetij, ki so prevzela posel, najelo prostore in tudi ljudi. To bi bila najlepša rešitev. V tem trenutku stoji v Radljah tovarna, sodobna hala, ki je prazna in zaprta."