Profesorji množično v pokoj

Foto: Boštjan Tacol
Foto: Boštjan Tacol
Univerze. Peticija proti novemu zakonu, zaradi varčevanja predčasne upokojitve.
Oglej si celoten članek

“Prišel je čas, da se povežemo in se odločno zavzamemo za skupne študentske interese,” študentom sporočajo pobudniki peticije, v kateri poslance pozivajo, da zavrnejo novelo zakona o visokem šolstvu. Zgolj v nekaj urah jo je podpisalo več kot 400 ljudi.

Odpiranje vrat zasebnikom

Podpisniki peticije so prepričani, da želi vlada univerze prisiliti “v združevanje programov, odpuščanje učiteljev in sodelavcev ter povečevanje njihovih pedagoških obremenitev”. Menijo, da želi vlada tako javne univerze oslabiti in odpreti prostor za zasebne visokošolske zavode. Še posebno so zaskrbljeni zaradi večanja vpliva vlade v nacionalni agenciji za kakovost v visokem šolstvu. “Agencija je pomembna, ker določa merila za akreditacije študijskih programov, obenem pa presoja smotrnost ustanovitve novih fakultet in univerz. “To pa bi omogočalo ustanovitev univerz v Novem mestu, Savinjskem in na Gorenjskem, so še prepričani.

Pogajanja s profesorji

V peticiji opozarjajo, da je vlada pred časom ljubljanski univerzi vzela veliko sredstev, denarja za magistrski študij pa ni dovolj. Zato menijo, da to pomeni uvedbo šolnin. Neuradno bo ljubljanska univerza, kjer je zaposlenih več kot 6.000 delavcev, proračunsko luknjo do konca leta reševala z množičnim sporazumnim, a predčasnim upokojevanjem. Pogovori s posamezniki že potekajo.

Strah pred tujimi fakultetami


Medtem pa so se združeno uprli tudi visokošolski sindikati, Študentska organizacija Slovenije (Šos) ter rektorja mariborske in ljubljanske univerze. Vlado pozivajo k takojšnjemu umiku novele zakona in k začetku razprave o prihodnosti visokega šolstva. Opozarjajo, da novela odpira “zelo nevarno možnost, da bi univerze problem nezadostnega financiranja reševale z odpuščanjem” in povečanimi obremenitvami pedagoških delavcev. To pa naj bi zmanjševalo konkurenčnost. “Ne strinjamo se z napovedanimi spremembami na področju transnacionalnega izobraževanja, ki odpira slovenski prostor tujim institucijam brez pravnega nadzora nad kakovostjo,” pa opozarjajo na Šos.

Uporaba vseh sredstev

Podpisniki pozivajo Državni zbor, naj prevzame odgovornost in “ustavi politično motivirane posege v visokošolski prostor, ki bodo že na kratek rok imeli izjemno negativne učinke”. Če se to ne bo zgodilo, bodo uporabili vsa demokratična sredstva, ki so jim na razpolago.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 13

  • 10:22 9. Maj 2013.

    se strinjam samo v 95% s tabo...ostalih 5% pa ne, ker na tak način je FS izgubila kar dva zelo …

  • 10:19 9. Maj 2013.

    žalostno ampak resnično največji skrivači, lopovi in podobno imajo danes vsi borčevske pokojnine....

  • 09:31 18. September 2012.

    Država nemore funkcjonirati na način odpuščanje,upokojitev.Prvič naj poskrbijo,da bodo mladi imeli delo naj poskrbijo za podjetja,ki sojih namerno uničili.Dobičke,ki so …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.