Namestnik predsednika komisije za preprečevanje korupcije Rok Praprotnik je tako poudaril, da so na komisiji resno zaskrbljeni nad ravnjo odgovornosti vodilnih v podjetjih v delni ali popolni lasti države. Korupcija v Sloveniji je zato po njegovem mnenju prav posledica neresnega odnosa do odgovornosti.
Ker se predsedniki uprav pogosto menjujejo nekrivdno, iz osebnih razlogov ali preprosto zaradi nesoglasij z nadzorniki, nihče resnično ne prevzema odgovornosti za svoja dejanja, je povedal Praprotnik. Kot primer za tako prakso je navedel nedavno vnovično menjavo direktorja Slovenskih železnic po le nekaj mesecih vodenja s strani Igorja Blejca.
Za korupcijo letno okoli 700 milijonov evrov
Praprotnik je sicer omenil nekatere povsem neuradne ocene, da je cena korupcije za slovensko gospodarstvo na leto okoli 700 milijonov evrov, kar bi lani predstavljalo okoli dva odstotka bruto domačega proizvoda. To je sicer v primerjavi z ocenami za Avstrijo ali Nemčijo malo.
Izvršna direktorica Združenja Manager Sonja Šmuc je zatrdila, da zaradi te prepletenosti med politiko in velikim delom gospodarstva v državni lasti prihaja tudi do negativne kadrovske selekcije. To se po njenih besedah kaže v slabših poslovnih rezultatih ter v zaostajanju teh podjetij v primerjavi s sorodnimi podjetji drugod po Evropi. Stalne menjave na čelu podjetij ne omogočajo kontinuitete vodenja, še pravi Šmuceva, ki pri tem dodaja, da ne gre toliko za vprašanje državnega lastništva kot za vpletanje politike v vsakodnevno vodenje podjetij in s tem za neustrezno upravljanje z državnim premoženjem.
Nagrajevati bi morali pridne
Praktično vsi sogovorniki so se strinjali, da je uspešno sredstvo za boj proti korupciji v gospodarstvu in v javnem sektorju dobra klima v podjetjih ali institucijah in takšna plačna politika, ki nagrajuje uspeh in integriteto. V tej luči so izrazili tudi skepso do linearnega zniževanja plač v javnem sektorju.
Predsednik uprave Steklarne Hrastnik Andrej Božič bi tako raje videl, da se odpusti slabe in nesposobne zaposlene, medtem ko bi bilo treba pridne in sposobne še bolj nagraditi.
Korupcija v Slo. Vauuuuuu so pa pametni, odkrili Ameriko!
...kakšne neumnosti pišejo, ne morš vervat...v Sloveniji NI KORUPCIJE !!!!!!!
problem je v nedelovanju oblasti in ne problem državnega lastništva podjetij...Provizije ki se dajejo za sklenjen posel pa plačujejo navadni …