Prihaja mikrosluh

Foto: Žurnal24 V britanskih bolnišnicah imajo vse več primerov sicer vsakdanjih bakterij, ki so
Tako kot je z mikroskopom možno opazovati majhne dogodke, tako bo sedaj možno tem dogodkom tudi prisluhniti.
Oglej si celoten članek

Na začetku želijo snovalci naprave prisluškovati vsakodnevnemu življenju celic in, podobno kot pri avtomobilu, določiti zvoke, ki jih povzročajo okvare, piše BBC. Mikroskopsko uho temelji na laserski tehnologiji poznani kot optične pincete, s katerimi se meri zelo majhne sile.

In kako bodo prisluškovali? Zelo majhne koralde bodo izpostavili posameznim laserskim snopom, ki bodo obkrožale "opazovani predmet" oziroma nek organizem. Ta bo ležal v tekočini in ko se bo v njem začelo nekaj dogajati, bo to sprožilo valovanje tekočine, to bo premaknilo koralde, kar pa bodo zaznale optične pincete na koraldah in to gibanje spremenile v zvok. V bistvu gre za zelo majhen in zelo občutljiv mikrofon. Gibanje tekočine spremlja tudi visokohitrostna kamera, ki določa izvor gibanja.

Znanstvenikom je zaenkrat že uspelo prisluhniti naključnemu gibanju delcev v tekočini imenovano tudi Brownovo gibanje. Ko bo naprava končana, želijo razvijalci naprave prisluškovati flageli, majhnemu "motorju", ki ga za premikanje uporabljajo bakterije. S tem se bo morda možno dokopati do boljšega spoznanja o njegovem delovanju ter načinu, kako ga ustaviti.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.