Za 342 policistov še vedno velja, da se jim vsako polno leto delovne dobe šteje, kot da so delali 16 mesecev. Koliko dodatnih mesecev delovne dobe dobijo policisti in pri kakšni starosti se lahko upokojijo, smo preverjali, ker se nam je precej policistov oglasilo in dejalo, da tako imenovane beneficirane dobe oziroma dobe s povečanjem ni več.
Na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) so nam pojasnili, da so dobo s štirimesečnim povečanjem (sistem je veljal do konca leta 2000) ohranili vsi policisti, ki so imeli na dan 1. januarja 2001 25 let (moški) oziroma 23 let (ženske) delovne dobe. Pojasnili so nam še, da tako letos pogoje za upokojitev izpolnjujejo že policisti z "letnico rojstva 1962, če so zaposleni v policiji od kadetnice in jim torej vsako leto delovne dobe prinese štiri dodatne mesece".
Na zavodu za pokojninsko zavarovanje smo dobili nekoliko drugačen odgovor. Po njihovih izračunih policist, ki je od 18 leta zaposlen pri policiji, pogoje za upokojitev (delovno dobo in starost) izpolni pri 53 letih in pol, policistka pa bi se lahko upokojila pri 48 letih in pol.
Tri dodatne mesece
Vsem preostalim policistom, teh je 6.923, pa MNZ vsak mesec plačuje premije obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja Kapitalski družbi (Kad). Vsi ti so tako od leta 2001 v sistemu poklicnih pokojnin. To pomeni, da se jim vsako leto dela šteje, kot da so delali 15 mesecev (torej še vedno dobijo tri dodatne mesece delovne dobe na leto).
Vsem tem, kot smo že poročali, delodajalec vsak mesec na njihov osebni račun pri Kadu nakaže premijo v višini 10,55 odstotka bruto plače. Na Kadu tudi zanikajo navedbe številnih policistov, ki so se oglasili, da o teh računih ne vedo nič. Kad namreč vsem enkrat na leto, in sicer konec januarja, pošlje obvestilo o stanju na njihovem računu.
graff ne bluzi to ni res, prvi steber je redna pokojnina in tu deluje solidarnostni sistem, o tem kar je …
Andreja Basle očitnio ne prebavi policistov, tokrat že drugič laže in zavaja, njen članek sedaj berejo na speltu SPS-a in …
Za nas torej velja 40 let plačevanja za povprečno 16 let koriščenja (poročilo ZPIZ 2011). Zanje pa 32 let plačevanja …