Sociala. Ministrstvo za delo (MDDSZ) pri pripravi sprememb socialne reforme ne bo upoštevalo predloga Skupnosti centrov za socialno delo (CSD) Slovenije, da se denarna socialna pomoč in varstveni dodatek ne bi upoštevala pri dedovanju ob smrti prejemnika. “Je pa predvidena novost, da dedičem tretjine pomoči ne bo treba vračati,” pravijo na MDDSZ.
Večina se je ustrašila
Boris Koprivnikar, predsednik upravnega odbora skupnosti CSD, je prepričan, da bi bilo treba socialno pomoč dati, ne pa posoditi, in opozarja, da se ljudje bojijo, da njihovi otroci ne bodo podedovali tistega, za kar so vse življenje delali, ter zato živijo bistveno težje in slabše. To potrjujejo tudi podatki: prvo leto po uveljavitvi novega zakona o socialnovarstvenih prejemkih (velja od začetka lanskega leta) se jih je varstvenemu dodatku odreklo 78 odstotkov.
Sodišče evidence o tem, v koliko primerih je omejilo dedovanje, ne vodi, Koprivnikar pa opozarja, da “če danes kdo zaprosi za pomoč, se prek enotne centralne točke avtomatično ugotovi, da je prosilec lastnik nepremičnine, in se ta obremeni z zahtevo po vračilu pomoči ob dedovanju”.
Nekaj tudi pozitivnih
Spremembe, ki jih pripravlja ministrstvo, bodo prinesle tudi poenostavitev postopkov pri uveljavljanju pravic, višji bo otroški dodatek za otroke v enostarševskih družinah, upravičenci do varstvenega dodatka bodo lahko dobili izredno denarno socialno pomoč, prav tako pa se bodo zvišale meje prihrankov.
V naši državi se spodbujajo eno starševske družine. Poznam eno takšno, navzven zelo verni, dedek politik pri SDS-u, sine podjetnik, …
"višji bo otroški dodatek za otroke v enostarševskih družinah". A to je tisti dodatek zaradi katerega ima Slovenija nadpovprečno število …