Pretresljiva statistika

Foto: Žurnal24 Otroka so našli na postelji v hotelski sobi (fotografija je simbolična).
V Združenih državah Amerike je med leti 2001 in 2007 zaradi spolnih zlorab ali zanemarjanja umrlo več kot 10.000 otrok. Nussdorferjeva: Storilca mora biti strah razkritja.
Oglej si celoten članek

Podatek je šokiral ameriško javnost, saj je številka za več kot polovico večja, kot na primer v Franciji, Kanadi, na Japonskem, Nemčiji, v Veliki Britaniji in Italiji.

˝Zastrašujoče je, da vsak dan v ZDA pet otrok umre zaradi spolnih zlorab in zanemarjanja. Še huje je, da je realna številka še višja,˝ je dejal predsednik organizacije Vsak otrok šteje Michael Petit in dodal, da smrtne žrtve niso nikoli dobile velike pozornosti javnosti.

Da so podatki zares zatrašujoči pove samo dejstvo, da so bile tri četrtine vseh žrtev mlajše od štirih let. Skupno pa je v letih med 2001 in 2007 življenje izgubilo 10440 otrok.

Policija: Nasilje nad otroki je prioriteta
Tudi v Sloveniji se srečujemo z nasiljem v družini in tudi pri nas zaradi nasilja vsako leto umre najmanj en otrok. Med leti 2005 in 2008 je zaradi nasilja v družini umrlo 6 otrok.

Na Generalni policijski upravi so ob tem za zurnal24.si povedali, da slovenska policija nasilje v družini, nad ženskami, otroki in ostarelimi uvršča med prioritetne naloge. Velik poudarek tako daje tudi usposobljenosti policistk in policistov.

 

˝Taka usposabljanja potekajo že vrsto let. Poudarek je na razumevanju problema, prepoznavanju ter nudenju  potrebne pomoči in podpore žrtvam nasilja. Večja usposobljenost policije na tem področju se v zadnjih letih kaže v velikem porastu števila prijavljenih oz. odkritih in preiskanih kaznivih dejanj, pa tudi prekrškov,˝
so zapisali an GPU.

Storilca mora biti strah, da ga ne odkrijejo
Generalna sekretarka Belega obroča Vlasta Nussdorfer je za zurnal24.si dejala, da je v Sloveniji na tem področju zadnja leta mogoče opaziti velik napredek.

˝Vedno več je prijav in tudi žrtve so vse bolj osveščene o tem, kam prijaviti storilca,˝ pravi Nussdorferjeva in dodaja, da nova zakonodaja nalaga vsem državnim inštitucijam (policiji, šolam, centrom za socialno delo), da si glede tega problema ne zatiskajo oči. ˝Storilec mora biti vedno v strahu, da ga ne odkrijejo.˝

Po besedah sogovornice je velik napredek mogoče opaziti tudi pri organih pregona in v šolah. ˝Se zelo izobražujejo. Prav jutri (pogovor je bil posnet v petek, o.p.) imam štiriurno predavanja v šoli na Štajerskem. Tudi na centrih za socialno delo so imeli veliko izobraževanj. Izobraževanj mora biti še več, še posebej za tiste v pravosodju,˝ je še dejala Nussdorferjeva.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.