Lani bila regulirana cene energije (brez omrežnin in drugih dajatev ter davka) 98 evrov za megavatno uro, brez regulacije bi bila 202 evra. Letos je reguliranih le 90 odstotkov porabe, deset odstotkov energije se plača po tržnih cenah, cena je 106 evrov za megavatno uro. Brez regulacije bi bila cena 155 evrov za megavatno uro, kar je 50 odstotkov več, kot plačujemo.
Prihodnje leto naj bi bila cena brez regulacije 100 evrov za megavatno uro, kar je malce manj kot letos, a bistveno več kot leta 2021, ko je megavatna ura stala 74 evrov.
Pri malih poslovnih odjemalcih naj bi cena padla s 152 na 110 evrov za megavatno uro, pri poslovnih odjemalcih pa s 135 na 90 evrov.
Po podatkih Eurostata so lani gospodinjstva v Sloveniji skupaj z dajatvami plačevala 191 evrov za megavatno uro, kar je precej manj kot v Italiji (378), Avstriji (265) in manj od povprečja EU (289), hkrati pa več kot na Hrvaškem (148) in na Madžarskem (116), a so tam, kot je poudaril Paravan, to prek višjih cen plačali poslovni odjemalci.
"Terminske cene za pasovno energijo so pod 50 evri za megavatno uro, Leta 2025 ne bo potrebna regulacija in cene ne bodo višje, kaže, da smo se čez to krizo prebili. Sploh pri poslovnih odjemalcih lahko pričakujemo pocenitve," je napovedal Paravan.
Pri malih poslovnih odjemalcih je cena letos 152, prihodnje leto bi bila po naših ocenah okrog 110 evrov za megavatno uro. Pri velikih odjemalcih je letos cena 135, kar je manj kot v letu 2022, prihodnje leto 90 evrov za megavatno uro, kar je sicer več kot pred krizo (v letu 2021 je bila cena 62 evrov za megavatno uro.
Paravan je danes predstavil poslovne rezultate Skupine Gen in komentiral, kdaj bi lahko stal drugi blok nuklearke in kaj v primeru, če ga ljudje na referendumu ne bi podprli.
dezurni@styria-media.si
Kdor temu verjame,je res naiven!!!
najbolj fascinantno je, da je cela stala s cenami elektrike, talajo se subvencije iz proracuna, sprejemajo se nevem kaksni ukrepi, …
Zakaj v naprej obljubljajo? Nihče ne ve kaj bo drugo leto.