Prepovedali bi poročanje

Foto: Žurnal24 Minister Zalar spet uvaja člen, ki je že bil v kazenskem zakoniku iz leta 2004,
Deklica. CSD Ravne na Koroškem je iznašel način, kako utišati kritike javnosti in stroke.
Oglej si celoten članek

Koroška. Center za socialno delo (CSD) Ravne na Koroškem je Okrajnemu sodišču v Slovenj Gradcu predlagal, naj na podlagi zakona o preprečevanju nasilja v družini prepove poročanje o primeru koroške deklice, a je sodišče ugotovilo, da je za to pristojno okrožno sodišče, je za Žurnal24 povedala predsednica Okrajnega sodišča v Slovenj Gradcu Petra Čas.

Kritike zaradi izvršbe, ki je konec tedna potekala na domu koroške deklice, je ostro zavrnila. "Ta otrok ni mamice videl od oktobra. Gre za preprečevanje stikov z mamo, dedkom, babico, komerkoli – za to ni zakonskih razlogov, s tem kršimo pravico otroka," je pojasnila.

"Naše sodišče ima pravnomočno sodbo o predodelitvi otroka materi, drugi postopki se vodijo drugje. Dokazov, ki so nam jih ponudili, pri odločitvi ne potrebujemo, saj jih sodišče tudi ni prejelo," je odgovorila na naše vprašanje, zakaj sodišče ob predodelitvi deklice ni dovolilo izvajanja dokazov, ki naj bi pokazali sum spolne zlorabe deklice.

Prepletanje postopkov
"Križata se dva postopka – eden je predodelitev otroka, v katerem je odločeno, da gre materi, drugi pa je kazenski postopek, ki pa vpliva na to, ali je otrok na varnem ali ni,” je ugotovil Tone Dolčič, namestnik varuha človekovih pravic.
Foto: Žurnal24 koro%C5%A1ka, dokument "Če je tožilstvo res predlagalo preiskavo in določilo izvedenca, bi pričakoval, da je obvestilo sodišče, naj izvršbo ustavi," je dodal Dolčič. A kot smo neuradno izvedeli na tožilstvu, jim tega ni treba storiti, saj tudi v preostalih primerih drugih organov ne obveščajo o stanju tožilskih zadev.

Kot pa je razvidno iz dokumenta, ki smo ga pridobili v uredništvo Žurnala24, je tožilka o preiskavi, ki poteka pred Okrožnim sodiščem v Slovenj Gradcu, obvestila CSD Ravne na Koroškem. Ta bi lahko sodišču predlagal, naj z izvršbo počaka, a je namesto tega pri njej sodeloval.

"Najtežje je v primerih, ko obstaja navzkrižje interesov otrok in staršev ter morajo vsi organi ravnati v skladu s konvencijo o otrokovih pravicah," je poudaril poznavalec razmer, ki je želel ostati anonimen. Ta konvencija pa ne predvideva izvršbe nad otroki.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.