Prepoved uporabe vode: Onesnaženost 30-krat večja od dovoljene

Foto: Mojca Vukovič pitna voda Foto: Suzana Kos Pitna voda Foto: Profimedia Pitna voda
Končni rezultati analize vzorcev vode iz vodarne Močila v občini Kanal ob Soči so potrdili onesnaženje s stirenom, katerega koncentracija je bila več kot 30-krat večja od priporočenih mejnih vrednosti, so sporočili z občine. Uporaba vode iz vodovodnega omrežja v naseljih Močila in Gorenje Polje ter industrijski coni Anhovo ostaja prepovedana.
Oglej si celoten članek

Kot so pokazale že preliminarne analize vzorcev, odvzetih na dan onesnaženja v petek, je pitna voda onesnažena s stirenom, ki je bil prisoten v vseh vzorcih. V prvi celici pitne vode v vodarni Močila do izmerili koncentracijo stirena, ki je več kot 30-krat večja od priporočenih mejnih vrednosti Svetovne zdravstvene organizacije, so danes pojasnili na občini.

Stiren je po podatkih s spleta brezbarvna tekočina z močnim vonjem, ki se uporablja za pridobivanje polistirena, enega najpogosteje uporabljenih tipov plastike. V Sloveniji mejne vrednosti za stiren v pitni vodi po navedbah občine nimamo, saj se pričakuje, da je pod zaznavno vrednostjo.

Do onesnaženja s stirenom je prišlo neposredno v avtomatizirani vodarni Močila, ki je v lasti podjetja Alpacem Cement, med vzdrževalnimi deli. Čeprav je vodarno upravlja režijski obrat občine Kanal, ta ni bil naročnik vzdrževalnih del in o njih niti ni bil obveščen, so poudarili na občini.

V Alpacemu so pojasnili, da izvajalec vzdrževalnih del, podjetje Kolektor Sisteh, pripravlja poročilo o dogajanju in predlog ukrepov. Kot so zapisali v sporočilu, objavljenem na svojih spletnih straneh, bo Alpacem vse dejavnosti v zvezi s tem tudi v prihodnje usklajeval z občino pristojnimi organi.

Foto: Profimedia Pitna voda

Na občini so v rednih stikih z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje, s katerim usklajujejo nadaljnje korake. Doslej so pristojni prečrpali vso onesnaženo vodo iz vodohramov v vaseh v zaprte bazene. Vodohrame so tudi že oprali in jih napolnili s pripravljeno pitno vodo iz vodnega vira Mrzlek. Čaka jih še spiranje vodovoda in hišnih priključkov, kar so začeli izvajati danes, pred odpravo prepovedi pa bo potrebnih še več vzorčenj vode, vse dokler rezultati ne bodo potrdili neoporečnosti vode, so pojasnili na občini.

Občina pripravlja tudi interventno povezavo obeh naselij na vodo iz Mrzleka, do takrat pa namerava vodo v vodohrame dostavljati s cisternami. Z njimi so začasno oskrbo prebivalcev zagotovili že takoj po onesnaženju.

Omogočili so jim tudi prhanje v Hiši dobre volje Deskle in v obeh osnovnih šolah, prebivalcem pa vodo dnevno dostavljajo tudi v plastenkah. Pomoč so posebej ponudili starejšim občanom. Vodstvo občine se s prebivalci obeh prizadetih naselij redno sestaja, so dodali na občini.

Od letošnjega aprila je večina naselij v tem delu občine Kanal ob Soči priključena na drug vodni vir, izvir Mrzlek. Prizadeti naselji, ki se nahajata nekaj sto metrov od vodarne Močila, sta še naprej oskrbovani z vodo iz te vodarne, saj občina še ni dokončala povezovalnega vodovoda. To bo po pojasnilih župana Mihe Stegla storila po pridobitvi novega gradbenega dovoljenja.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 16

  • 10:40 1. Avgust 2024.

    Občina ne naredi nič, tudi država ne, ljudje protestirajo, firma pa nemoteno dela naprej in zastruplja vodo in s tem …

  • 08:12 1. Avgust 2024.

    To pa zato, ker se zdaj vede, kot da razen emisij ogljikovega dioksida drugih onesnaževal sploh ni več. Packi brez …

  • 07:37 1. Avgust 2024.

    Preveč serjete

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.