"Postopek o vrnitvi brežiškega gradu nekdanjim lastnikom Attemsom še ni končan, saj je sodišče avgusta lani izdalo le sklep o tem, da se brežiški grad vrne, ni pa še razsojalo o tem, ali se zahtevano premoženje vrne v naravi ali v kakšni drugi obliki,” se je brežiški župan Ivan Molan odzval na izjavo svetnika Ivana Sušina, ki se je oglasil v imenu SLS, DeSUS in svetnika Staneta Radanoviča. Omenjeni so mu namreč očitali, da je bilo o vrnitvi razsojeno že pred tremi leti, župan pa je, namesto da bi začel akcijo, da se grad ne vrne v naravi, informacije skrival pred svetniki. “Poleg tega je želel župan javna sredstva davkoplačevalcev še naprej vlagati v grad, ki je sodno vrnjen zasebnim lastnikom, kar je nedopustno,” se jezi Sušin.
Vprašljiva. “Ker je Grad Brežice predmet pravdnega postopka, katerega rezultat bo po vsej verjetnosti onemogočil občini, da izvrši pogodbo o sofinanciranju, MK meni, da obstajajo resni zadržki za sklenitev pogodbe. Predlagamo, da se ne sklene pogodba o sofinanciranju gradu,” je zapisala ministrica Majda Širca.
Zgodba o (ne)vračanju
Po vojni je mariborsko vojaško sodišče grofu Ferdinandu Attemsu in njegovi ženi Vandi zaplenilo celotno premoženje. V 90. letih je sodišče ta sklep razveljavilo, na podlagi tega pa so pravni nasledniki na Okrajno sodišče v Brežicah vložili predlog za vrnitev odvzetega premoženja. Lani je bilo odločeno, da se premoženje vrne, vprašanje pa ostaja, v kakšni obliki. “Občina bo vztrajala, da se gradu, v katerega smo samo V zadnjih desetih letih ogromno vložili, zaradi njegovega izjemnega pomena ne more vrniti v naravi,” pravi Molan in dodaja, da občina ni odgovorna za nastali položaj. Poleg tega nima denarja, da bi poplačala Attemse, zato računa, da bo država premoženje vrnila v obliki obveznic.
Ministrstvo omahuje
Ali bo ministrstvo za kulturo (MK) brežiški občini stalo ob strani, pa je drugo vprašanje, saj jo je pustilo na cedilu že zdaj, ko bi moralo z njo podpisati pogodbo o več kot milijonskem znesku za celovito obnovo gradu. Namesto vabila na podpis pogodbe je občina dobila obvestilo, da so na MK v resnih dvomih glede podpisa pogodbe, saj je tako imenovani denacionalizacijski postopek še v teku.
O gradu na seji v ponedeljek
Svetniki naj bi s seje poslali poziv MK, v katerem se bodo zavzeli, da se grad ne vrne v naravi, temveč v obliki odškodnine. Poleg tega bodo državo pozvali, naj občini nemudoma pošlje v podpis pogodbo o dogovorjenih sredstvih za obnovo Viteške dvorane.