Preobrat pred imenovanjem direktorja, ki bo upravljal milijardo in pol

Foto: Žurnal24 main denar, euro, bankovci Foto: Žurnal24 Stojan Nikoli%C4%87
Med postopkom izbire novega direktorja HSE je včeraj odstopil še predsednik nadzornega sveta Milan Perović. Generalni direktor HSE Matjaž Marovt je odstopil januarja, a v državnem podjetju, ki ima milijardo in pol prihodkov, ostaja do aprila.
Oglej si celoten članek

Z odhodom Perovića so se menda zmanjšale možnost, da bi vodenje HSE, ki ima v lasti dravske in soške elektrarne, Termoelektarno Šoštanj in Premogovnik Velenje, prevzel Stojan Nikolić.

Nikolič je od leta 2014 finančni direktor HSE in je v upravi preživel tri direktorje, Blaža Košoroka, Gorazda Skubina in zdaj še Matjaža Marovta.

Čeprav naj bi po poročanju Siola Nikolić že dobil zeleno luč ministrstva za infrastrukturo za naskok na vrh, se je z odstopom Perovića, ki je bil menda njegov ključni zaveznik, zapletlo. Spomnimo, nadzorni svet pod Perovićevim vodstvom je Nikoliću leto dni pred potekom mandata podelil nov mandat.

"Potrjujemo, da je SDH prejel odstopno izjavo mag. Milana Peroviča z mesta nadzornika HSE. Mag. Perovič je odstopil iz osebnih razlogov in ne razlogov, kot ga navajajo nekateri mediji. Njegovo sodelovanje s SDH je bilo vedno korektno," so sporočili. Siol je poročal, da ga je SDH pozval k odstopu in da bi ga, če ne bi odstopil, zamenjali.

Na SDH so zagotovili, da Perović ne bo sodeloval pri izbiri novega predsednika uprave HSE.

Nikolićevi nasprotniki spisali kup očitkov

Foto: Žurnal24 Stojan Nikoli%C4%87

Nikolićevi nasprotniki so na treh straneh strnili očitke zoper njega, komu vse so dopis, ki ni podpisan, poslali, pa ni znano.

Glede na njegovo funkcijo finančega direktorja je obremenjujoča sicer stara zgodba o klavrnem propadu njegove ideje, da bi HSE izdal obveznice, s katerimi bi poplačal bančne kredite. Strošek neuspešnega postopka naj bi bil več milijonov evrov, notranja revizija pa ni ugotovila nepravilnosti.

Poslovni načrt HSE za leto 2017 je vključeval 25 milijonov evrov prihodkov od prednostnega dispečiranja, ki pa nato sploh ni bilo sprejeto.

Informacijski sistem SAP naj bi z začetnega stroška 900 tisoč evrov po širitvi na Teš in dravske elektrarne stal že štiri milijone evrov, nerazumno pa je, da v enotni sistem ne bo vljučen Premogovnik Velenje, kjer je dve tretjini vseh zaposlenih v skupini in kjer bi sistem lahko prinesel največje prihranke. Vodjo IT naj bi izbral prav Nikolić.

Sporne naj bi bile tudi prodaje premoženja Premogovnika Velenje, kjer je bil Nikolić namestnik predsednika nadzornega sveta, predsednik pa (zdaj) Marovt. Hotel Barbara v Fiesi na vrhunski lokaciji ob morju je bil prodan za dva milijona evrov, smučišče Golte za slabega pol milijona evrov, čeprav je premogovnik vanj vložil več milijonov evrov. Vilo Široko so prodali za pol milijona evrov, čeprav so pričakovali dvakrat toliko, nekdanjo poslovno stavbo premogovnika pa za 800 tisoč evrov.

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.