Preobrat, cene so začele padati

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Cene življenjskih potrebščin oktobra na letni ravni nespremenjene, na mesečni ravni nižje za 0,5 %.
Oglej si celoten članek

"V oktobru smo zaznali ničelno letno stopnjo inflacije (v istem lanskem mesecu je bila 6,9-odstotna)," je sporočil Statistični urad Slovenije.

Storitve so se v povprečju podražile za 3,2 %, cene blaga pa upadle za 1,6 %. Pri blagu dnevne porabe so se znižale za 2,6 % in pri trajnem blagu za 1,2 %, medtem ko so se pri poltrajnem blagu zvišale za 2,1 %.

Deflacijski vpliv so imele (1,3 odstotne točke) nižje cene v skupini stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo (za 8,6 %); najbolj električna energija, ki se je pocenila za 22,7 %. Sledile so pocenitve izdelkov in storitev iz skupine prevoz (za 3,1 %) – inflacijo so znižale za 0,5 odstotne točke.

Po drugi strani so se v letu dni podražili alkoholne pijače in tobak (za 5,0 %), rekreacija in kultura (za 3,3 %) ter hrana in brezalkoholne pijače (za 1,4 %) – k inflaciji je vsaka izmed teh skupin prispevala po 0,3 odstotne točke.

V oktobru cenejši električna energija in počitniški paketi, dražji pa obleka in obutev

Ob spremembi načina obračuna cen omrežnine za električno energijo se je elektrika v primerjavi s prejšnjim mesecem pocenila za 9,3 % in inflacijo znižala za 0,3 odstotne točke. Za prav toliko so jo znižali tudi za 6,4 % cenejši počitniški paketi. Po 0,1 odstotne točke so prispevale še cenejše nastanitvene storitve (za 4,4 %), najemnine (za 2,7 %), pogonska goriva (za 2,3 %) in preostale oktobrske pocenitve.

Po drugi strani je bil v oktobru še vedno opazen sezonski vpliv menjave kolekcij v trgovinah. Cene oblačil so bile višje za 5,3 % in obutve za 6,3 %, kar je mesečno inflacijo zvišalo za 0,3 odstotne točke oz. 0,1 odstotne točke. Podražila se je tudi zelenjava (za 3,6 %) in prispevala 0,1 odstotne točke.

Harmonizirani indeksi cen življenjskih potrebščin

Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila v oktobru 0,0-odstotna (pred enim letom 6,6-odstotna). Mesečna rast cen je znašala –0,3 %.

Cene storitev so bile na letni ravni v povprečju višje za 3,9 %, cene blaga pa nižje za 2,0 %. Blago dnevne porabe se je pocenilo za 2,7 % in trajno blago za 2,1 %, medtem ko je bilo poltrajno blago dražje za 1,3 %.

Podatki o inflaciji za vse države članice EU so na voljo za september 2024 in so dostopni na tej povezavi. Letna stopnja inflacije, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila septembra v državah članicah EMU 1,7-odstotna (mesec prej 2,2-odstotna) in v državah članicah EU 2,1-odstotna (mesec prej 2,4-odstotna). Najnižjo so izmerili na Irskem (0,0-odstotna), najvišjo pa v Romuniji (4,8-odstotna); v Sloveniji je znašala 0,7 %.

Več o tem si lahko preberete na spletnih straneh Statističnega urada Slovenije. 

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 22

  • 09:19 31. Oktober 2024.

    Kje pa je tako, a v Afriki??? Kmalu bo vse zastonj!!! Beda od vlade in tistih, ki te podatke objavljajo!!!!

  • 08:03 31. Oktober 2024.

    Ja počitniški paketi pa res v jeseni pripomorejo k pocenitvi in znižanju življenskih stroškov,poglejte raje trgovine,kjer ni zaznati pocenitev!!!

  • 07:34 31. Oktober 2024.

    Se spomnim v jugi,ko je oče iz skladišča ki je delal omenil,da bo občutno znižanje kar za 20% ,reklama se …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.