Pozor, ponavlja se leto 2005!

Foto: Reuters
Foto: Reuters
Pred tem so imeli s tem opravka v letih 1948, 1963 in 1986.
Oglej si celoten članek

Vstopamo v meteorološko pomlad, a vreme tega ne kaže. Vremenoslovci za prihodnje dni napovedujejo izrazito ohladitev. Temperature bodo tudi po nižinah v notranjosti nekaj dni ostale ves dan pod ničlo. Ob jasnih nočeh se lahko zgodi, da se bodo spustile pod -15 stopinj Celzija ali celo pod -20, napovedujejo pri agenciji za okolje. 

Ob tej priložnosti so pobrskali po svojih arhivih in preverili, kako pogosto se tako mrzlo vreme pojavlja na prehodu iz februarja v marec. "Dolgoletni nizi uradnih meteoroloških meritev pri nas kažejo, da podobno mrzlo vreme v tem delu leta (zadnji dnevi februarja ali prvi dnevi marca) nastopi nekajkrat na stoletje. Pogostejši, a vendar še zdaleč ne vsako leto, je takšen mraz januarja ali v prvi polovici februarja, ki je povprečno najhladnejši del leta. Zadnje podobno hladno obdobje, kot se napoveduje za konec tega meseca in morda še za prve dni marca, je bilo lani januarja, predtem pa v prvi polovici februarja 2012."

Kaj pa pred tem?

Podobno mrzlo je bilo proti koncu februarja leta 2005. Takrat je po nižinah zapadlo od 20 do 30 centimetrov snega, sledila pa je močna ohladitev. "28. februarja smo na Kredarici izmerili -25,8 °C, 1. marca pa je bilo v Ljubljani -14,1 °C, v Šmartnem pri Slovenj Gradcu -23,9 °C in v Babnem Polju kar -30,0 °C."

Foto: Arso arso 1986

Podobno je bilo tudi leta 1986. "Takrat je bil februar še hladnejši, saj se večino dni temperatura po nižinah ni dvignila nad ničlo. Ob koncu meseca se je mraz še zaostril, nekaj dni zapored je bilo zjutraj marsikje okoli -20 °C, čez dan pa je bilo nekaj stopinj pod ničlo. 27. februarja je bilo v Staršah pri Mariboru -24,5 °C, v Murski Soboti dan kasneje -22,7 °C, 1. marca pa se po nižinah v notranjosti čez dan ob sneženju ni ogrelo niti do -5 °C."

Rekordi pa segajo v leti 1948 in 1963, navaja Arso. "26. in 27. februarja 1948 je bilo v Ljubljani -21,0 °C (takrat je bilo merilno mesto za Bežigradom še na samem robu mesta in pod manjšim vplivom mestnega toplotnega otoka kot sedaj), 26. februarja v Celju celo -28,4 °C. Leta 1963 so bili med najbolj izstopajočimi naslednji izmerki: -23,6 °C 28. februarja v Murski Soboti, nato pa 1. marca -31,1 °C v Babnem Polju, -26,4 °C v Kočevju in -25,6 °C v Staršah pri Mariboru. V Ljubljani je bilo 1. marca -18,2 °C."

Foto: Shutterstock vreme mraz termometer

Izjemen dogodek za konec februarja

Na izjemno nizke temperature opozarjajo tudi ustvarjalci portala Ciklon.si. "Anomalije na sliki kažejo, da bo najvišja temperatura v ponedeljek okoli 15 stopinj Celzija pod dolgoletnim povprečjem 1981-2010. To bo izjemen dogodek za konec februarja, prav gotovo s povratno dobo 30 let," so zapisali.

Opozarjajo na prve dni marca, ki bodo spet bolj zanimivi glede padavin. "Proti zahodnemu Sredozemlju se bo spuščal mrzel celinski zrak, ki bi lahko ustvaril spet povsem aktivno Sredozemlje in vremensko dogajanje bi bilo še naprej zimsko." 

V prihodnjih dneh se bo nadaljevalo pestro vremensko dogajanje. Po napovedih vremenoslovcev bo močna burja na Primorskem vztrajala vse do sobote. V velikem delu države se bo okrepilo sneženje, v nižinah lahko do petka zvečer zapade do 30 centimetrov novega snega. Od nedelje bo zelo mrzlo, s temperaturami tudi več kot minus 20 stopinj Celzija.

dezurni@zurnal24.si
 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 08:47 22. Februar 2018.

    Takrat je bilo v Kočevju -37 stopinj ,sem imel svoj termometer kot tudi sosedje in smo zdržal brez problema,ne vem …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.