Pozor, di(v)jaki na cesti!

Foto: Žurnal24 Takole so se pred časom mladeniči znesli nad avtomobilom na Prekmurski ulici.
Na Prekmurski ulici v bližini Šolskega centra za pošto, ekonomijo in telekomunikacije (ŠC PET) so po besedah bralca že pred novim letom dijaki zverinsko skakali po avtomobilu, parkiranem na pločniku
Oglej si celoten članek

Ravnateljica šolskega centra Ida Srebotnik pravi, da dvomi, da bi šlo za njihove dijake, saj jih občutljivi sosedi ob nemirih takoj pokličejo.

Niso angelčki

V bližini omenjene šole je tudi Srednja poklicna in strokovna šola Bežigrad. Ravnateljica Frančiška Al-Mansour pravi, da je zadnjo pritožbo prejela pred dvema mesecema. ˝Vem, da tudi moji dijaki niso angelčki. Vsakič, ko prejmem kak klic, želim vedeti, kje se je zadeva zgodila. Potem raziščem, če gre za naše dijake. Ko so smetili z odpadki iz trgovine, so se morali na primer opravičiti,˝ je povedala Al-Mansourjeva. Če gre za poškodovanje stvari, jo morajo dijaki navadno popraviti, če je to mogoče, ali pa jim naložijo kaj drugega, kot je poučna seminarska naloga.

 

Pokličite v šolo

Ravnateljica. Frančiška Al-Mansour s Srednje poklicne in strokovne šole Bežigrad pravi, naj se ljudje, ki opazijo moteče početje njihovih dijakov, obrnejo nanjo.

Policija. Na policiji svetujejo, naj si občani ne zatiskajo oči, kadar gre za vandalizem. S pravočasnim obveščanjem policije je lažje izslediti in prijeti storilca. Občani naj si dobro zapomnijo njegov izgled.

Kaj pa zunaj šole?
Za dejanja dijakov zunaj šole ta sicer ni odgovorna, a poskušajo imeti nadzor. ˝V šolskem hišnem redu piše, da je blatenje imena šole nesprejemljivo in se lahko kaznuje. Tako lahko vandalizem v okolici 'zapakiramo’ pod to določilo,˝ je še pojasnila Al-Mansourjeva.

Sosedje kar po e-pošti
Srebotnikova s ŠC PET pravi, da od sosedov dobivajo elektronska sporočila. ˝Na vsa odgovorimo, z dijaki se pogovorimo, in če ugotovimo, kdo je povzročitelj, pokličemo starše,˝ je komunikacijo opisala ravnateljica. Na šoli so zlasti decembra izvajali številnejše akcije v zvezi s petardami in vandalizmom.

Posebne evidence ni

Policija ne vodi posebne evidence ukrepanja na srednjih šolah. ˝Če ugotovimo prekršek, se kršitelju izreče globa ali poda obdolžilni predlog na sodišče za mladoletnike,˝ je pojasnil Vinko Stojnšek s Policijske uprave Ljubljana. Vandalizem pri nas obravnava kazenski zakonik, ki navaja poškodovanje tuje stvari in povzročitev splošne nevarnosti, ki sta kaznivi dejanji. Zajet pa je tudi v zakonu o varstvu javnega reda in miru kot prekršek. Kaznuje se z globo od 200 do 400 evrov.  Na Mestni občini Ljubljana smo vprašali, koliko denarja na leto porabi za odpravo posledic vandalizma v bližini šol, a odgovora do včeraj nismo prejeli.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.