Če še ne veste, koga bi volili ...

Foto: Anže Petkovšek Milan Brglez Foto: Saša Despot Anže Logar Foto: Saša Despot Janez Cigler Kralj Foto: Saša Despot Miha Kordiš Foto: Saša Despot Nataša Pirc Musar Foto: Anže Petkovšek Vladimir Prebilič Foto: Anže Petkovšek Sabina Senčar
V nedeljo Slovenija voli novo predsednico oz. novega predsednika države. Volivci tokrat lahko izbirajo med sedmimi kandidati.
Oglej si celoten članek

Volivci bodo v nedeljo lahko izbirali med sedmimi kandidati, ki jih naštevamo v vrstnem redu, kot bo naveden na glasovnici: Milan Brglez, Anže Logar, Janez Cigler Kralj, Miha Kordiš, Nataša Pirc Musar, Vladimir Prebilič in Sabina Senčar. Vseh sedem kandidatov je spregovorilo tudi za Žurnal24. 

Foto: Anže Petkovšek Milan Brglez Milan Brglez, čigar kandidaturo podpirajo v SD in Gibanju Svoboda, se je za kandidaturo odločil po tem, ko je od nje odstopila Marta Kos. Po njegovih besedah je glavna razlika med njim in Natašo Pirc Musar v tem, da sam ni kandidat elit. Povedal je, kam bi se odpravil na prvi obisk v tujino, kateri od prejšnjih predsednikov mu je najbolj blizu, pa tudi kje iskat rešitev za končanje vojne v Ukrajini. "Danes smo že tik pred jedrsko katastrofo. Ta jedrska vojna pa je nekaj, česar si sploh ne moremo zamisliti," je poudaril. 

Foto: Saša Despot Anže Logar Anže Logar na nekatera vprašanja ni odgovarjal neposredno, a je tudi s tem veliko povedal. Sam funkcijo predsednika države vidi kot eno najpomembnejših funkcij za naslednjih pet let glede na razdeljenost družbe, ki smo ji priča. Sledil bi Pahorjevemu zgledu in institucionaliziral dialog med ključnimi nosilci v politiki. Zase ocenjuje, da je zmeren desnosredinski politik, ki se zavzema za dialog. Spregovoril je tudi o tem, kakšna je bila vlada Janeza Janše in ali se vidi v prihodnosti na čelu SDS. 

Foto: Saša Despot Janez Cigler Kralj Janeza Ciglerja Kralja smo vprašali, ali bi kot predsednik šel na proslavo v Dražgoše in kaj bi tam povedal, na kakšen način bi bil predsednik volivcev Levice, kako se je ženi oddolžil za ministrski mandat, ali bi se od nastopa Golobove vlade kot predsednik že kaj oglasil in o čem. Sebe vidi kot politika, ki želi v politiko pripeljati več človečnosti, dostojanstvo, spoštljivost in sočutje. "Tudi z molkom lahko veliko poveš, v nekaterih ključnih trenutkih se pa tudi oglasiš. Pomembno je, da z obojim manevriraš," pravi.

Foto: Saša Despot Miha Kordiš Miha Kordiš je pojasnil, zakaj ga motijo premožni Slovenci in naštel razloge, zakaj se ne bi udeležil maše v Kočevskem rogu in zakaj meni, da bi bil dober predsednik. "Z mesta predsednika republike želim zastopati ljudi, ki v naši družbi nimajo glasu," pravi. Poudarja, da ne želi biti Instagram predsednik, ampak aktivistični predsednik. Pogovarjal bi se z vsemi, ker "zagovarjam držo Slovenije za mir in bratstvo med narodi"

Foto: Saša Despot Nataša Pirc Musar Nataša Pirc Musar je v pogovoru podala svoje poglede na predsedovanje Boruta Pahorja, pristojnosti predsednika republike in ukrajinsko krizo. Razkrila je, kateri od protikandidatov ji predstavlja največji izziv in koga od njih bi volila. Spregovorila je o svojem bogatem možu, ki ga je zamenjala na mestu vodje volilnega štaba, političnih vzornikih in odnosu do religije. "Zame je ključna naloga predsednice, da ob zdrsih demokracije, ki jih v naši državi ni malo, ne ostane tiho. Ne bojim se spregovoriti o temah, ki so pomembne," pravi 

Foto: Anže Petkovšek Vladimir Prebilič Vladimir Prebilič je poudaril, da prinaša kandidaturo, neobremenjeno s škandali in političnimi ter kapitalskimi povezavami. V kampanji se je osredotočal na mlade, trajnost in decentralizacijo države, pri čemer mu pomagajo bogate izkušnje z lokalne ravni. "Predsednik republike mora biti tisti, ki vlado jasno in glasno opozarja na storjene napake oziroma to stori še pred korakom v napačno smer," pove. "Mnogo vprašanj, ki so v Sloveniji doslej ostajala na ravni praznih obljub, sem uspešno rešil na lokalni ravni, tudi v zvezi s trajnostjo, ki predstavlja prihodnost," poudarja Prebilič, ki poudarja pomen vlaganja v mlade.

Foto: Anže Petkovšek Sabina Senčar Sabina Senčar se je za kandidaturo odločila, ker je pogrešala strokovnost v politiki. "Predsednik je zadnji branik ustavnega reda in mora braniti vse, kar je zapisano v ustavi. Nič ni več kot branjenje osnovnih človekovih pravic," je prepričana. Spregovorila je o temah, kot so covid-19, splav in evtanazija. "Nujno je treba začeti razpravo na način, da se odpirajo prava vprašanja. Bistveno vprašanje bi moralo biti, kako lajšati terminalno zaključevanje življenja, ne pa način, kako krajšati življenje," pravi. 

dezurni@styria-media.si
 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 5

  • 11:20 23. Oktober 2022.

    Bo Logar nategnil Slovence s svojo "samostojnostjo"?

  • MS
    11:21 21. Oktober 2022.

    Drugi krog: ==> LOGAR 30.1% + Cigler 6.6 % + Senčar 4.0 % = 40.7% ====> MUSAR 20. 5% + …

  • 09:58 21. Oktober 2022.

    Največje bedarije klanfa Kordiš. Zato mu rep na volitvah ne uide. Toliko nakladaštva, kot ga on premore že dolgo nisem …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.