Zagovornik načela enakosti Boštjan Vernik Šetinc je danes povedal, da je vlada po nekaterih zapletih v juliju le sprejela njegovo letno poročilo. V poročilu med drugim piše, da se "zavzema zlasti za ukinitev zagovornika načela enakosti in ustanovitev nove neodvisne institucije za varstvo pred diskriminacijo. Take, ki bi bila sposobna zagotavljati učinkovito neodvisno oporo žrtvam diskriminacije."
Med drugim se v poročilu odziva na naslednje dogodke oziroma opozarja na spodaj navedene probleme:
- Lani in letos je šolsko ministrstvo dijake pozvalo k podpisu certifikata Ponosen(a) na svoj s(pol). "Zagovornik ocenjuje, da gre za očitno in zavestno promocijo zgolj heteroseksualnih spolnih praks in spolnih identitet, ki grobo zapostavlja LGBT (lezbične, gejevske, biseksualne in transseksualne) dijake in dijakinje prvih letnikov srednjih šol in gimnazij," pravi in dodaja, da na njegovo poizvedovanje minister Igor Lukšič "ni odgovoril v roku, niti svojega ravnanja ni branil. Na izdano mnenje se sploh ni odzval."
- Zagovornik poziva tudi "vse prebivalce Slovenije k strpnosti in temeljitem premisleku o tem, v kakšni družbi želimo živeti". Brez tega se po njegovem mnenju stanje varstva pred diskriminacijo lahko še poslabša, zlasti pa se lahko v relativno bližnji prihodnosti dramatično zaostrijo problemi sovražnega govora. Problem sovražnega govora se po njegovi oceni na podlagi znanih podatkov "močno stopnjuje".
"Razloge za to je treba iskati v upadanju občutka za meje dovoljenega, k čemur hočeš nočeš prispeva tudi dosedanja izjemno blaga politika pregona teh kaznivih ravnanj. Izjemno redke so zadeve, o katerih sodišča sploh odločajo, številni primeri pa zastarajo ali ostajajo nepreiskani," pravi.
Posebej izpostavlja tudi sovražni govor na spletnih portalih oziroma na spletu: "Zaskrbljujoče je, da je homofobija najpogostejša pojavna oblika sovražnega govora na svetovnem spletu, posebej pa opozarjam na eskalacije števila prijavljenih sumov kaznivih dejanj, ki sovpadajo z razpravo o družinskem zakoniku."
Meni še, da bi morebiten razpis roka za zbiranje podpore referendumu in referendumska kampanja o družinskem zakoniku "močno zaostrila in še dodatno spodbudila izražanje nestrpnosti proti LGBT osebam (hofobija, transfobija), pa tudi zbujanje verske nestrpnosti".
- Zagovornik poziva tudi "vse prebivalce Slovenije k strpnosti in temeljitem premisleku o tem, v kakšni družbi želimo živeti". <br …