V zabojniku, ki so ga danes obrnili na Špici, ob sotočju Ljubljanice in Gruberjevega prekopa, so našli li veliko odpadkov, ki vanj ne sodijo pa tudi precej hrane, največ kruha, zelenjave in sadja - skratka hrane, ki je tudi sicer največ odvržemo. Zabojnik so prevrnili udeleženci tematske akcije, ki jo je organiziral zavod Buna.
V Sloveniji je bilo v letu 2011 zavrženih skoraj 168.000 ton hrane oziroma 82 kilogramov na prebivalca. To je približno za 300 obrokov hrane, kar pomeni, da povprečni Slovenec zavrže skoraj en obrok dnevno, je pojasnila predstavnica zavoda Buna Živa Lopatič.
V zavodu Buna predlagajo, naj ljudje kupijo le to, kar potrebujejo oz. naj porabijo hrano, ki jo že imajo. Posameznikom pa celo priporočajo, naj sami kdaj obrnejo svoj zabojnik za smeti in preverijo, kaj vse je pristalo v njem.
Sicer pa so udeleženci tematske delavnice so ugotovili tudi, da je v črnem zabojniku, ki so ga obrnili, zelo malo smeti, ki bi lahko bile v njem. Le nekaj plenic in mačjega peska, vse ostale smeti pa bi lahko ljudje ločili oziroma razvrstili v druge zabojnike.
Tematska delavnica Obrnimo zabojnike poteka tudi v sodelovanju s Snago Ljubljana. Dejavnosti v okviru akcije Pojej naprej pa bodo nadaljevali v ponedeljek, ko bodo v sodelovanju z Gostilno dela v Ljubljani pripravili kuharsko delavnico, na kateri bodo pripravljali jedi iz ostankov hrane.
pa naj hrano iz zabojnikov dajo divjim živalom ali karkoli ,vse se da skoristit,ampak ker morajo živali jesti brikete in …
Vso odvrženo hrano je nekdo plačal. Ker ima se na žalost tako lahko obnaša.
jz nikol ne mečm stran ker vedno vnaprej premislm kok bom česa pojedu. ne razumem tistih k stran mečejo hrano …