Ljubljana. Projekt After Taxi, ki od včeraj mladim med 16. in 30. letom konec tedna ponuja subvencioniran prevoz s taksiji, spodbuja pitje alkohola, meni Saš Kravos, predsednik programskega sveta Fundacije Z glavo na zabavo.
Podpora pijančevanju
"Vinjeni mladi so bili velik problem tudi v Veliki Britaniji, zato so celoten javni prevoz, ki jim je bil namenjen, ukinili. Zdaj ga ne morejo uporabljati ravno zato, ker bi bila to neposredna podpora pijančevanju," je svoje mnenje podkrepil Kravos.
V združenju DrogArt, kjer so se lotili tega projekta, odgovarjajo, da njihov namen ni, da bi mladim ves čas ponujali zastonj prevoz, ampak spodbuda, da ravnajo odgovorno in vinjeni ne sedejo za volan.
"DrogArt že od začetka deluje po principu zmanjševanja škode. Tukaj zagotovo ni dileme, ali je večja škoda to, da se nekdo vinjen usede v avto in morda koga ubije, ali to, da mu subvencioniramo prevoz s taksijem ter tako zaščitimo njega in druge v prometu," je povedala predsednica združenja Mina Paš.
Za 750 uporabnikov
"V zgodbi, kjer je edini interes čim večji zaslužek za šankom, zame to ni prava pot do rešitve. Skupaj bi morali spremeniti življenjski slog, se pa zavedam, da bo to zelo težko narediti," je dejal Kravos.
Sicer pa bo posameznik lahko dobil le pet kuponov za štiri evre, a se bo moral najprej prijaviti na spletni strani Aftertaxi.si, nato pa jih bo lahko dvignil na infotočki DrogArta na Kolodvorski ulici 20. Ker bo lahko kupone dobilo le 750 uporabnikov, v združenju pričakujejo, da jih bo hitro zmanjkalo. Unovčiti jih bo mogoče le konec tedna med polnočjo in sedmo uro pri Taxi društvu Ljubljana, kjer startnina znaša 1,5 evra, vsak kilometer pa 1,1 evra.