Bratuškova je v pogovoru dejala, da nikoli ni rekla, da so v četrtek objavljeni podatki o stanju bank dobri, vendar pa je dobro, da sedaj vemo v kakšnem stanju so in kako bodo sanirane. "Na žalost pa bo to za državljane drago," je dejala.
Če bo mandat njene vlade trajal do jeseni 2015, je Bratuškova prepričana, da bodo storili vse, kar je potrebno, da v naslednjem desetletju ne bo potrebno ponovno reševanje bank z davkoplačevalskim denarjem. "Banke bomo najprej sanirali, nato pa skladno z načrti zanje našli strateške partnerje ali lastnike," je pojasnila.
"Mogoče smo bili preveč optimistični"
Vendar pa je naprej potrebno, kot je poudarila, poiskati odgovorne, ki so banke pripeljali v takšno stanje. Zagotovila je, da vlada in Banka Slovenije sodelujeta z organi pregona. Na pomisleke, da sanacijo bank vodijo prav tisti, ki so jih pripeljali v težave, je Bratuškova odgovorila, da bodo ti morali zapustiti svoja mesta, če ne bodo sodelovali v preiskavah.
Kar se tiče dokapitalizacije bank in soglasja Evropske komisije, je premierka dejala, da glede na dosedanje odzive iz Bruslja ne pričakuje zapletov. "Mogoče smo bili preveč optimistični, da bo šlo to vse v istem dnevu," je dejala. Prepričana pa je, da bo Slovenija soglasje dobila še letos.
"Drugo leto ne bo padca"
Na vprašanje, zakaj se je Slovenija raje drago zadolževala namesto uporabila pomoči iz evropskega mehanizma, je odgovorila, da z vsako tako intervencijo pridejo dodatne zahteve. "Ne pristajam na diktat tujih uradnikov, prepričana sem, da bomo naredili to, kar je dobro za našo državo," je poudarila. Prepričana je tudi, da Slovenija prihodnje leto ne bo beležila padca gospodarske aktivnosti.
Vlada bo svoj trud v naslednjih dveh letih po njenih napovedih usmerila v razdolževanje podjetij, kar bo omogočilo ohranjanje zdravih jeder in delovnih mest v perspektivnih podjetjih, pri tem pa ne bodo ščitili lastnikov. "Tako bomo lahko zagotovili nova delovna mesta," je dejala. Med prioritetami vlade je izpostavila tudi zdravstveno reformo.
Spet "usklajevanje strategije"
Država po njenem mnenju sicer ni v položaju, ko bi morala po nizkih cenah in za vsako ceno prodati premoženje. Je pa prepričana, da je treba del državnega premoženja dati v upravljanje strateškemu partnerju, ki bo z njimi upravljal bolje. Za začetek prihodnjega leta pa je napovedala tudi usklajevanje strategije upravljanja z državnim premoženjem.
V pogovoru je Bratuškova spregovorila tudi o stanju v koaliciji in delu ministrov. Minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel po njenih besedah dela dobro, a hkrati je poudarila, da je Stanko Stepišnik z odstopom z mesta gospodarskega ministra postavil visoke etične standarde, saj "ni v ničemer ravnal narobe ali protizakonito". Omerzel sicer uživa podporo Državljanske liste, pri čemer je Bratuškova izpostavila, da bodo tudi v tej stranki morali imeti enake pogoje za vse. Sicer pa je zdaj, z vložitvijo interpelacije, Omerzelova usoda dejansko v rokah poslancev, je dejala.
Zadovoljna z ministri
O predkazenskem postopku zoper obrambnega ministra Romana Jakiča je poudarila, da je ta napovedal, da bo odstopil, če bo proti njemu vložena pravnomočna obtožnica. "In to se mi zdi korektno," je dejala. Glede morebitne rekonstrukcije vlade je Bratuškova dejala, da se bodo o tem pogovarjali hkrati z usklajevanjem nove koalicijske pogodbe in da nima težav, če se "še enkrat preštejejo". Je pa sama zadovoljna z delom ministrov.
V življenju je vse relativno. Če pomislim na pleškota, imamo relativno dobro vlado. Žalostno je sicer, da moramo pristajat na …
vsa ta zgodba o miljardni luknji je posmeh vsem davkoplacevalcem elita krade mi pa placujemo racune trojka alenka,cufer in jazbec …
Poiskati krivce?<br />Sploh ne rabi daleč. Krivci sedijo okoli nje v parlamentu, ki so imeli lobijsko roko čez vse.