Potrdili prisotnost bolezni modrikastega jezika v Sloveniji

Foto: Profimedia
Foto: Profimedias
Referenčni laboratorij Evropske unije iz Pirbrighta v Veliki Britaniji je potrdil rezultate slovenskega laboratorija, ki je ugotovil bolezen modrikastega jezika pri dveh kravah v severovzhodni Sloveniji v bližini avstrijske meje, in določil serotip virusa. Gre za serotip 4, ki je že od lani prisoten v regiji.
Oglej si celoten članek

Kot je danes še sporočila Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, je že določila območje z omejitvami zaradi pojava BTV 4, in sicer območja območnih uradov uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin Murska Sobota, Maribor, Celje in Ptuj.

Na območju z omejitvami in s tega območja se morajo premiki živali izvajati v skladu s pravilnikom o ukrepih za ugotavljanje, preprečevanje in zatiranje bolezni modrikastega jezika. Ukrepi na območju ostanejo v veljavi vsaj dve leti po zadnjem pojavu bolezni.

Vsak sum je treba javiti veterinarjem

Uprava rejce in trgovce z živimi govedi in drobnico opozarja, naj bodo pozorni na možno prisotnost kliničnih znakov pri živalih, predvsem novo nabavljenih, da je treba vsak sum, da se je pojavila bolezen modrikastega jezika, takoj javiti najbližji veterinarski organizaciji, ter naj bodo pri nakupu živih goved in drobnice še posebej pozorni na izvor živali, so sporočili iz uprave.

Potem ko so avstrijski organi pri kravah na treh kmetijah v zveznih deželah Štajerska in Gradiščansko ugotovili bolezen modrikastega jezika, je slovenski laboratorij 18. novembra to bolezen ugotovil tudi pri dveh kravah na kmetiji v severovzhodni Sloveniji v bližini avstrijske meje. Na kmetiji so že izvedli prve ukrepe za preprečevanje širjenja bolezni z živalmi. Ker je šlo za prvi primer te bolezni na ozemlju Slovenije, so vzorce poslali v referenčni laboratorij EU.

Bolezen ni nevarna za ljudi

Bolezen modrikastega jezika je bolezen živali, za katero so dovzetni vsi prežvekovalci, vključno z ovcami, govedom, jelenjadjo in srnjadjo, kozami in kamelidi (kamelami, lamami, alpakami, guanaki in vikunjami), ni pa nevarna za konje ali prašiče, prav tako ni nevarna za ljudi.

Za bolezen so značilne spremembe ustne in nosne sluznice ter roževine parkljev. Bolezen povzroča virus, ki ga širijo nekatere vrste krvosesih mušic. Najbolj tipičen znak bolezni je modrikavost jezika.

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.