"Postajamo policijska država"

Foto: Saša Despot
Foto: Saša Despot
Veliki brat. Policija bo lahko sledila vsem telefonskim pogovorom. Na policiji želijo poskrbeti le za varnost.
Oglej si celoten članek

Opozorilo. Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar svari pred spremembami zakona o kazenskem postopku, s katerimi bi lahko policija spremljala ves telefonski promet na baznih postajah, ne le klicev na specifičnem telefonu. Policija bi na lovu na zločince lahko z nalogom torej spremljala tudi, kdo je koga klical, kje, kdaj in kako dolgo.

Zavračajo kritiko
Pirc Musarjeva opozarja, da gre za poseg v ustavno pravico do zasebnosti, saj bi bilo lahko v preiskave udeleženih veliko naključnih ljudi. Dodatno težavo vidi v desetletnem hranjenju podatkov pri operaterjih. Ministrstvo za pravosodje trdi, da je kritika neutemeljena, saj so bile njene pripombe upoštevane.

Policija zanika očitke Pirc Musarjeve
Na izjave Pirc Musarjeve se je odzvala tudi policija, ki opozarja, da pri izvrševanju določb 149.b predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o kazenskem postopku, v praksi prihaja do različnega tolmačenja.

Policija je predlog k že omenjenem predlogu zakona pripravila zato, ker je z njim želela vzpostaviti zakonito in enotno prakso, nikakor pa ne možnosti neomejenega pridobivanja podatkov. "Povsem jasno je, da je potrebno omenjene ukrepe dosledno izvajati v skladu z načelom zakonitosti, sorazmernosti in subsidiarnosti in vsakršno namigovanje na možne zlorabe, vzpostavljanje policijske države ipd. je nekorektno oziroma tendenciozno, " so sporočili z Generalne policijske uprave.

Poudarjajo, da se zavedajo, da so izvršilna veja oblasti, ki pri nastajanju zakonov in sprememb tvorno sodelujejo izključno s ciljem zagotavljanja varnosti ljudi. "Pri oblikovanju naših predlogov pa si vedno prizadevamo uravnotežiti učinkovitost zagotavljanja varnosti in na drugi strani spoštovanje pravic tistih, ki jih ukrepi policije pri tem zajamejo."

Policija torej ni imela nikakršnega namena izvajati "fishing ekspedicij" ali celo kontrolirati vseh uporabnikov, saj želi, da se področje uredi z vsemi potrebnimi nadzornimi mehanizmi. "Predlagali smo celo, da informacijska pooblaščenka kot nadzorni organ letno izvaja nadzor nad izvajanjem ukrepa."

Policija ta ukrep že po sedanji ureditvi predlaga le izjemoma, predlog pa je podvržen strogi notranji presoji, presoji pristojnega državnega tožilca in nazadnje še presoji preiskovalnega sodnika. Vsak od njih mora pri odločitvi upoštevati tudi vse pomisleke, ki jih je navedla informacijska pooblaščenka.

"Naj pojasnimo samo še to, da besedilo, ki je trenutno vključeno v predlog zakona, ni pripravila policija, pač pa ministrstvo za pravosodje," še zaključijo.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 21:44 12. Julij 2011.

    če budale vladajo se nekaj takega dogaja..sodstvo ki ne dela ,ki zavaja,ki uničuje... predlaga skorupirani politiki..tako je krog sklenjen. jaz …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.