Pospešitev postopkov za 4G

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Napovedana je pospešitev postopkov za čim prejšnjo izvedbo javnega razpisa za podelitev frekvenc za omrežja mobilne telefonije četrte generacije (4G). Interes za vlaganja v omrežja LTE sta potrdila tako Telekom Slovenije kot Simobil.
Oglej si celoten članek

Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport napoveduje pospešitev tistih aktivnosti, ki so v njihovi pristojnosti in so potrebne za čim prejšnjo izvedbo javnega razpisa za podelitev frekvenc za omrežja mobilne telefonije četrte generacije (4G). Ta bodo slonela na tehnologiji LTE.

Ministrstvo bo pripravilo in z akterji uskladilo strateški koncept razvoja mobilnih komunikacij ter pripravilo izhodišča javnega razpisa, ki ga sicer izvede agencija za pošto in elektronske komunikacije (Apek).

Čas razpisa za LTE "težko napovedati"

Na Apeku so zatrdili, da z vsemi razpoložljivimi kadri pripravljajo podlage za razpis frekvenc za LTE ter zbirajo in analizirajo izkušnje drugih evropskih držav, ki se soočajo s podobnimi izzivi. "Želimo namreč pripraviti strokovne podlage, na podlagi katerih bo mogoče sprejeti dobre odločitve," so navedli in dodali, da je pač v zvezi s tem področjem kar nekaj odprtih vprašanj, ki bi jih bilo smiselno predhodno uskladiti z odgovornimi za politiko razvoja elektronskih komunikacij. Na vprašanje, kdaj predvidoma bi lahko bil objavljen razpis za LTE, odgovarjajo, da tega ni mogoče točno napovedati, a dodajajo, da se bo letos v zvezi s tem veliko dogajalo.

Na ministrstvu medtem navajajo, da bodo pri svojih aktivnostih upoštevali več elementov, med drugim možnost enakopravnega konkuriranja vseh zainteresiranih operaterjev za frekvence v frekvenčnem pasu 800 MHz (790–862 MHz). Omenjene frekvence so se sprostile s prehodom z analogne na digitalno prizemno televizijo, Slovenija je ta prehod opravila decembra 2010, in predstavljajo tako imenovano digitalno dividendo.

"Priložnost za dostop za vse državljane"

Ministrstvo bo upoštevalo tudi interes prednostnega pokrivanja podeželskih območij s 4G omrežji – podeželska območja so namreč trenutno slabše pokrita s širokopasovnim dostopom do spleta kot urbana območja. "Glede na razpršeno poseljenost Slovenije in geografske značilnosti ocenjujemo, da nam pas 800 MHz ponuja priložnost, da poleg že do sedaj uporabljenih ukrepov zagotovimo širokopasovne povezave za vse državljane," pravijo na ministrstvu.

Plačilo frekvence ne sme ovirati razvoja in konkurence

Pomembna dejavnika sta tudi spodbujanje skupnih investicij v enotno infrastrukturno omrežje in višina enkratnega plačila za dodeljene frekvence. V skladu s četrtim odstavkom 56. člena zakona o elektronskih komunikacijah se za radijske frekvence, ki se dodelijo na podlagi javnega razpisa, razen za radijske frekvence za radiodifuzijo, namreč plača tudi določen znesek za učinkovito rabo omejene naravne dobrine, s katerim se zagotovi optimalna uporaba dodeljenih radijskih frekvenc.

Ta je prihodek državnega proračuna in se določi v sklepu o uvedbi postopka javnega razpisa. Glede na to se mora o tem strinjati tudi vlada. Pri določitvi višine oziroma najmanjše višine tega zneska in določitvi načina plačila je treba upoštevati ponudbo in povpraševanje po razpisanih frekvencah, razvitost trga, na katerega se nanašajo razpisane frekvence, ter višino tovrstnih plačil v drugih državah Evropske unije. "V nobenem primeru pa ne sme biti tako visok, da bi oviral razvoj inovativnih storitev in konkurence na trgu," poudarjajo na ministrstvu.

Omrežja 4G operativna v začetku 2013

Razpoložljivost pasu 800 MHZ pasu za mobilna komunikacijska omrežja je sicer odvisna od dokončne sprostitve tega dela spektra, kar se je že zgodilo s sicer neželenim izklopom multipleksa B in že izvedenim razpisom za uporabo teh frekvenc za LTE v sosednji Italiji, še navajajo na ministrstvu. Italija namreč doslej ni upoštevala mednarodnih dogovorov o razdelitvi frekvenc za analogno in digitalno radiodifuzijo, v primeru omrežij LTE pa bo usklajevanje po ocenah ministrstva predvidoma učinkovitejše. Frekvence pasu 800 MHz bodo predvidoma sprostili do konca junija letos, omrežja 4G pa naj bi bila operativna v začetku 2013.

http://www.zurnal24.si/index.php?ctl=admin_article&action=show_edit&f_article=0&f_date_interval_type=created&f_start_ts=1335650400&f_end_ts=1335909599&f_dummy_category_id=0
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.