Poslanci zavrnili referendum o zakonu o vojski

Foto: M. K.
Foto: M. K.
Z 71 glasovi za in šestimi proti so poslanci zavrnili referendum o zakonu o vojski, ki ga zahteva Radio Študent.
Oglej si celoten članek

Poslanci so na izredni seji zavrnili razpis referenduma o zakonu o vojski, za katerega je podpise v petek začel zbirati Radio Študent.

Dopolnjen zakon, ki so ga poslanci sprejeli pred dvema tednoma, vojski pri varovanju meje podeljuje dodatna pooblastila. Za zavrnitev razpisa so se izrekli vsi prisotni poslanci z izjemo Združene levice. "Priča smo nevarnemu precedensu, saj se bo v istem času prepovedalo referendum, ki omejujejo kršenje človekovih pravice, tisti, ki jih zatira, (družinski referendum), pa se dopušča," je dejal Miha Kordiš, (ZL)

Foto: Žurnal24 begunci dobova


Marjan Dolinšek je v imenu SMC poudaril, da je bila dopolnitev zakona v spremenjenih varnostnih razmerah nujen ukrep, saj omogoča takojšnje in učinkovito zagotavljanje varnosti na celotnem ozemlju Slovenije. Zavrnitev referenduma je po njegove pomembna zato, ker se nanaša na zakon o nujnih ukrepih, po katerem referenduma tako in tako ni dopustno razpisati.

"Policisti niso supermani"

"Policijska posadka je po 18 dneh izmučena in izrčpana, migrantska kriza pa še traja. Policisti niso super mani, ki bi zdržali pritisk, zato so nove okrepitve z novimi pooblastili nujne, pomoč vojske pa še kako nujna,"  je bilo slišati iz poslanskih vrst.

Za Žana Mahniča (SDS) je zahteva za referendum "nedržavotvorno dejanje in poskus rušenja pravnega reda". Varnost je po njegovih besedah osnovna človekova potreba, zato se mu zdi žalostno, da bi se o tem odločalo na referendumu. Policija namreč ne more vsega obvladovati sama, opozarja: "Karitas je  povedal, da hrane ne morejo razdeljevati brez vojsko in policije, zato se morajo predlagatelji referenduma zavedati, da s tem onemogočajo razdeljevanje humanitarne pomoči,"  je še dodal omenjeni poslanec. 

"Da so ljudje lahko mirno spali, so zaslužni samo ljudje na meji, zato imajo podporo tudi z zakonom, s katero jim dajemo dodatna pooblastila, ker je bistveno, da se vzpostavi vse, da lahko ljudje žvijo." je dejal Branko Grims (SDS) in opozoril na težave, ki bodo po njegovem še večje, ko bodo države začele zapirati meje in se bodo begunci vračali nazaj.

"Tudi migranti imajo pravico do boljšega življenja, tudi Slovenci smo bili migranti in kam bi prišli, če bi z nami ravnali tako, kot želite vi ravnati z begunci," je Vinku Gorenaku (SDS) odvrnila  Violeta Tomič (ZL), ki je glasovala proti zavrnitvi referenduma. 

V zakonu o obrambi številne varovalke

V dopolnitvi zakona o obrambi so varovalke, so v obrazložitvi glasu, torej za zavrnitev referenduma, utemeljevali poslanci, obrambna ministrica Andreja Katič pa je ob tem  pojasnila, da bi vojska posebna pooblastila dobila šele, ko za to glasujeta najmanj dve tretjini navzočih poslancev. Pooblastila jim bodo podeljena za največ tri mesece z možnostjo podaljšanja roka trajanja za enako obdobje, je še poudarila.

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 12

  • Vojska lahko še naprej nudi vso logistično podporo, država pa lahko še vedno razglasi izredne razmere če želi da ima …

  • 00:01 5. November 2015.

    Na srečo za tako malenkost ni potreben referendum ;)

  • 19:35 4. November 2015.

    Kakšne policaje pa imate, ko so po manj kot enem mesecu že vsi izčrpani? Tam, kamor pošiljate migrante in kamor …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.