Poslanci zastavljali vprašanja Pahorju

Foto: Saša Despot
Foto: Saša Despot
Če bo vlada v torek dobila zaupnico, bo ena od njenih nalog pripraviti ukrepe za zaustavitev zaposlovanja v javnem sektorju. Med vprašanji premierju, ki so jih zastavljali poslanci, tudi o seznamih za zaposlovanje.
Oglej si celoten članek

Če bo vlada v torek dobila zaupnico, bo ena od njenih nalog pripraviti ukrepe za zaustavitev zaposlovanja v javnem sektorju, razen na tistih delovnih mestih, ki so nujna za zagotavljanje obveznosti države.

Francija Keka je namreč v okviru vprašanj, ki so jih premierju danes zastavljali poslanci, zanimalo, kakšne ukrepe po petkovem padcu novele zakona o interventnih ukrepih v državnem zboru (DZ) na področju zaposlovanja v javnem sektorju načrtuje vlada.

Pahor pravi, da je zaustavitev zaposlovanja v javnem sektorju potrebna zato, da bo država lahko omejila svoje izdatke in tako ostala znotraj temeljnih omejitev, ki jih zahteva fiskalna politika Evropske unije – to je nizek proračunski primanjkljaj in vzdržen dolg.

V primeru zaupnice vlado čaka zelo trd dialog s sindikati javnega sektorja, sledila bo priprava konkretnega predloga, nato pa poskus pridobitve podpore za njegovo potrditev v DZ.

Vprašanje Pahorju, tokrat kot odgovornemu za ministrstvo za javno upravo, je postavil tudi poslanec Zvonko Černač (SDS). Zanimalo ga je, koliko javnih uslužbencev je trenutno zaposlenih v javni upravi in koliko jih je bilo zaposlenih pred desetimi leti, saj meni da se je število zaposlenih nenehno povečevalo.

Pahor na to vprašanje ni odgovoril, povedal je le to, da je bilo od decembra 2010 po podatkih Agencije RS za javnopravne evidence in storitve na novo zaposlenih 309 uslužbencev. Na vprašanje poslanca, kaj je Pahor sam storil na tem področju, odkar je prevzel ministrstvo za javno upravo, pa je odgovoril, da "ne veliko in ne toliko, kot bi si želel".

Poslanec SDS Miro Petek pa je opozoril, da ministrstva v zadnjem času pospešeno zaposlujejo strankarske kadre, menda "obstajajo celo seznami, koga je treba zaposliti". Zato ga je zanimalo, koliko je takih "političnih zaposlitev". Pahorju primeri, ki jih je izpostavil Petek, niso znani, hkrati pa je dejal, da če kdo ve za kakšnega, naj mu to pove.

DZ je v petek zavrnil novelo interventnega zakona. Po navedbah vlade, ki je novelo predlagala, bi z njo omejili zaposlovanje v javnem sektorju in omilili izdatke za poplačila naložb občin v letu 2011.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.