Za govornico prišla Klakočar Zupančič, poslanci SDS pa odkorakali iz dvorane

Foto: zajem zaslona
Foto: zajem zaslona
Ob začetku februarske redne seje državnega zbora so poslanci SDS odkorakali iz dvorane.
Oglej si celoten članek

Na začetku redne seje državnega zbora so se prisotni z minuto molka spomnili na žrtve potresa v Turčiji in Siriji. Uvodno besedo je imela predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, ki se je v poslanici dotaknila 31. obletnice izbrisa oseb iz registra stalnega prebivalstva Republike Slovenije. 

V trenutku, ko je predsednica državnega zbora napovedala, da bo spregovorila nekaj besed, so poslanci SDS odkorakali iz dvorane. "Z velikim razočaranjem ugotavljam, da je poslanska skupina SDS ob tej tako pomembni obletnici zapustila dvorano državnega zbora. Tudi s tem se pokaže odnos do prizadetih," je dejanje poslancev komentirala Klakočar Zupančič. 

Poslanka SDS Anja Bah Žibert je tvitnila: "Za Urško Klakočar Zupančič se je nad tistimi, ki niso želeli pridobiti slovenskega državljanstva, izvajal pravni umor. Sprejemljiva pa je zanjo rdeča zvezda, ki jo ponosni nosi Makarovičeva, pod katero je JLA v vojni za Slovenijo izvajala zločine!"

Klakočar Zupančič je v poslanici dejala, da je bil "izbris pravni umor vsakega od njih, s tem, da so ostali pri življenju, ki se je sprevrglo v negotovo životarjenje, nekaterih vse do današnjih dni". Opozorila je, da nekatera vprašanja in postopki ostajajo odprti še danes. 

"Prav bi bilo, da bi termin izbrisani nadomestili z besedo žrtve," je dejala in poudarila, da bi bilo treba najbolj ogroženim posameznikom takoj urediti vsaj domsko nastanitev in oskrbo v bolnišnici. Izvršilna in zakonodajna oblast ostajata na mrtvi točki, je dejala Klakočar Zupančič. "Žrtve pravnega genocida so nam jasno povedale, da nam kot narodu odpuščajo. Zahtevajo samo to, kar jim je šlo in jim gre po ustavi in kar jim pripada kot ljudem," je povedala. Pred vlado in državnim zborom je tako zgodovinska priložnost, da "dokažemo, da smo pravna in socialna država""Izgubljenih let ne moremo več dobiti nazaj, lahko pa priznamo, da je bilo dejanje izbrisa nespoštljivo, krivično, neustavno, nečloveško. Lahko postavimo zakonodajne temelje, ki bodo izbrisanim osebam vrnili vsaj del izgubljenega dostojanstva."

"Vsem, ki so bili 26. februarja 1992 z izbrisom iz stalnega registra prebivalstva na kakršenkoli način prizadeti, iskreno in globoko opravičujem," je dejala predsednica državnega zbora.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 114

  • 19:18 24. Februar 2023.

    Ni res niso si hoteli spremeniti prebivalošča.. potem kateri si ni uredil so ga enostavno izbrisali iz evidence.. čist logičen …

  • 01:11 21. Februar 2023.

    Kaj vse dobiva plače iz naših žuljev!

  • 21:42 20. Februar 2023.

    Pa dejte si dat že enkrat dopovedat, da sploh ni šlo za državljanstvo, ampak za stalno prebivališče. A ste res …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.