Novela, ki jo je državni zbor enkrat že potrdil, tokrat ni dobila zadostne podpore. Za je glasovalo 37 poslank in poslancev, proti pa jih je bilo 38. A ker je državni svet nanjo izglasoval veto, bi zanjo moralo glasovati najmanj 46 poslancev.
Za zakon so glasovali v SMC in ZL, med tem ko so bili poslanci ostalih strank večinoma nenaklonjeni načinu uveljavitve nstituta odpoklica župana. V prvo je za zakon glasovalo 45 poslancev, a so se po številnih pozivih poslanci Desusa v drugo premislili.
Spremembam sta ostro nasprotovali obe združenji županov - Skupnost občin Slovenije in Združenje občin Slovenije. Navajali so, da bi omenjeni zakon prinašal konec lokalne samouprave in bi se v večini le izrabljal v politične namene. V primeru, da bi poslanci zakon sprejeli, pa je Predsednik Združenja občin Slovenije Robert Smrdelj že napovedal njegovo ustavno presojo.
Več pobud, ki pa nikoli niso imele podpore
Predlogi o odpoklicu - doslej jih je bilo že več - sicer nikoli niso imeli zadostne podpore. Prvič je spremembe napovedoval že Gregor Virant v času vlade Janeza Janša. Močni pozivi po uzakonitvi možnosti odpoklica so se pojavili tudi po vrsti protestov, ki so potekali od decembra 2012 naprej.
Uroš Lubej je takrat na spletu s somišljeniki zastavil peticijo, s katero so podpisniki zahtevali, da državni zbor z ustavno in/ali zakonsko spremembo prizna pravico volivk in volivcev, da sprožijo instrument ljudske nezaupnice, s katero bo omogočen odpoklic poslanca oziroma župana. Peticijo je podpisalo 30 tisoč ljudi, Lubej jo je odnesel v državni zbor.
Upam da čim preje počistijo fojbe in vse jame da naredijo prostor za vse te nesposobne luzerje ki plenijo in …
Zmagec .....kdo naj ga odpokliče ? Berimo bratje ;Poslanci preprečili odpoklic županov....
Jaz osebno proti Janši nimam nič, saj mislim, da nam je bilo veliko bolje pod njegovo vladavino. Čisto iskreno. Bi …