Sklic seje je zahtevala SLS, ki predlaga sprejetje sklepa, da OZP nasprotuje sprejetju oseb iz Guantanama in vladi predlaga ustavitev vseh aktivnosti v zvezi s tem.
V SLS ocenjujejo, da bi bile posledice sprejetja zapornika zelo nepredvidljive, tako na področju državne varnosti kot na področju dobrih diplomatskih odnosov z drugimi državami, zato nasprotujejo spremembi zakonodaje, ki bi omogočila sprejetje kakšnega zapornika.
Pahor: gre za humanitarno vprašanje
Vlada je novelo zakona o tujcih, ki omogoča sprejetje zapornikov iz Guantanama, potrdila 24. februarja, potrditi pa jo mora še državni zbor. Za uveljavitev zakona so določeni trije meseci po sprejetju zakona v državnem zboru.
Premier Pahor je po potrditvi novele na vladi poudaril, da gre pri sprejetju nedolžnih ljudi iz Guantanama za humanitarno vprašanje. Zaporniki bi bili namreč ob vrnitvi v katero od držav, iz katere so prišli, lahko izpostavljeni mučenju ali grožnji s smrtjo.
Pahor je še zagotovil, da vlada ne bo vztrajala pri sprejemu zapornika iz Guantanama, če bi se izkazalo, da v slovenski javnosti in med večino poslancev prevladuje odklonilno mnenje do tega.
Poslanci o zapornikih iz Guantanama
Člani parlamentarnega odbora za zunanjo politiko (OZP) bodo razpravljali o tem, ali s spremembo zakona dovolimo sprejem enega ali več zapornikov iz ameriškega zapora Guantanamo.