"Politika se povsem umika iz postopkov imenovanja pravosodnih funkcionarjev. Tako sva se pozno popoldne dogovorila s predsednikom vlade. Zato bo pravosodno ministrstvo v zelo kratkem času pripravilo predlog sprememb zakona o državnem tožilstvu. Po tem predlogu se iz postopka imenovanja in razrešitve prvega tožilca v državi umikata vlada in državni zbor. Te pristojnosti prevzema državnotožilski svet," je za Delo včeraj po pogovoru s premierjem Borutom Pahorjem povedal Zalar.
Kot je pojasnil, se zdaj postopek imenovanja najvišjih tožilskih funkcionarjev bolj približuje postopku imenovanja predsednikov sodišč. Tako naj bi po novem generalnega državnega tožilca in vodje okrožnih državnih tožilcev imenoval državnotožilski svet in ne več vlada v navezi z državnim zborom.
Na sestanku tudi Zobec Hrastarjeva?
V zvezi z generalno državno tožilko Barbaro Brezigar je Zalar za časnik povedal, da bo oddelala svoj mandat do konca, politika pa se o njej ne bo izrekala. Potrdil je petkov sestanek z Brezigarjevo in Pahorjem ter dodal, da so nanj povabili tudi višjo državno tožilko Branko Zobec Hrastar. Idejo za to naj bi dal visokošolski minister Gregor Golobič, ali se bo Zobec Hrastarjeva povabilu odzvala, pa še ni znano.
Sodeč po besedah ministra Zalarja, naj bi petkov sestanek dal odgovore na bolj ali manj večino dilem, ki se postavljajo o protipravnem ravnanju Brezigarjeve v zadevi Baričevič, o čemer je še vedno prepričan.
"Potem pa bo moral premier prevzeti odgovornost, ali bo predlagal njeno razrešitev," je dejal minister. Dodal je, da svojega položaja v vladi ni nikoli pogojeval z odhodom Brezigarjeve in da po njegovi presoji zaradi tega vprašanja koalicija ni na preizkušnji, še piše Delo.