Državni zbor je zakon o nalogah in pooblastilih policije ter zakon o organiziranosti in delu policije, ki nadomeščata dosedanji zakon o policiji, sprejel konec januarja oziroma v začetku februarja. Zakona sta začela veljati v začetku marca. S tem se zaključuje zakonodajna pot predloga, ki je nastajal že leta 2009, a je leta 2011 obstal v državnozborskem postopku zaradi razpustitve parlamenta.
Z zakonom o nalogah in pooblastilih policije policisti dobivajo dve novi pooblastili za preprečevanje izgredov na športnih prireditvah. Policisti bodo razgrajačem lahko prepovedali udeležbo na športnih prireditvah, v primeru, da bi navijači razgrajali že na poti na prireditev, pa imajo policisti možnost prekiniti potovanje na tekmo.
Prav tako se uvaja cestna zapora z blokadno točko. Zaporo bodo policisti lahko postavili zaradi popolne ali selektivne kontrole nad vozili in osebami.
Postavlja pa se tudi ločnica med omejitvijo gibanja in odvzemom prostosti. V zakonu tako ni več pojma prijetje, s katerim se je doslej pogosto zapolnjevala pravna praznina glede začasne omejitve gibanja in odvzema prostosti. Z opredelitvijo policijskega postopka je predvideno, da ta sme trajati samo nujno potreben čas, saj se gibanje lahko omeji na največ šest ur.
Z zakonom o organiziranosti in delu v policiji pa med drugim ministru, pristojnemu za notranje zadeve, pri imenovanju generalnega direktorja policije ne bo treba več pridobiti mnenja posebne strokovne skupine. Celoten postopek preverjanja primernosti kandidata bo izvedel kadrovsko-akreditacijski svet. Z zakonom se spreminja tudi status Nacionalnega preiskovalnega urada in ga umešča pod okrilje uprave kriminalistične policije.