Podpredsednik za predsednika

Foto: Žurnal24 (Foto: Sodišče)
Minister Zalar za predsednika vrhovnega sodišča predlagal Marka Šorlija. Poslanskih skupin ni obveščal, niti ne premierja. Šorli: provizorično vodenje ni dobro.
Oglej si celoten članek

Vrhovno sodišče – potem ko je prejšnjemu predsedniku Francu Testenu 27. februarja potekel mandat – začasno vodi Alenka Jelenc Puklavec. Da tako dolgo iskanje predsednika za vrhovno sodišče v nobenem primeru ni dobro, se strinja tudi Marko Šorli.

Potem ko so začeli izbirati novega predsednika, se je začelo ugibati, ali bo imenovan starosta Marko Šorli ali Miodrag Đorđevič, ki bi v vodenje vrhovnega sodišča vnesel nove prijeme. Šorli se je nato sredi februarja celo odrekel položaju podpredsednika vrhovnega sodišča, ker kolegi niso podprli njegove predsedniške kandidature. Po pogovoru z Zalarjem je ocenil, da izpolnjuje merila za vodenje sodišča. Podpreti ga mora še državni zbor.

"Neka provizoričnost vsekakor ni dobra, da ne rečem celo škodljiva,“ je za Žurnal24 povedal Šorli in dodal, da je gotovo ne le v interesu vrhovnega sodišča, pač pa tudi sodstva samega v širšem smislu, da je predsednik vendarle imenovan.

Norme sodnikom ne bi povečal
Na vprašanja o predlaganem programu vodenja ni želel odgovarjati, dokler o njem ne razpravlja državni zbor, pomudil se le pri rak rani slovenskega sodstva – zaostankih. "Najboljši način je povečanje kvalitete sodniškega odločanja, kar pomeni reduciranje narokov, hitrejše odločanje z manj investiranega časa in če hočete finančnih sredstev,“ pravi Šorli.

Na naše vprašanje, če to pomeni tudi povečanje predpisanih norm sodnikov, odgovarja, da ne. Sicer od začetka ni naklonjen normam, saj "je treba upoštevati, da niso vse zadeve enake, da je pri vsaki zadevi veliko okoliščin, ki lahko vplivajo na hitrost odločanja“.

Rešitev v skandinavskih dvoranah
Marko Šorli je pri zmanjševanju zaostankov omenil tudi skandinavsko prakso in pri tem poudaril, da bi se morali po dobrih praksah zgledovati tudi v slovenskem pravosodju.

Na naše vprašanje, kako komentira, da imajo ravno skandinavske dežele v primerjavi s Slovenijo veliko manj sodnikov in zaostankov, pravi, "da čarobne paličice ni in da je za lotevanje takšnih tem potrebnega bistveno več časa".

Šorli je podpredsednik vrhovnega sodišča že deset let, zato bistvenih sprememb ni pričakovati, kar potrdi tudi sam: "V nobenem primeru hitrih sprememb ne gre pričakovati, nadaljevali bomo začrtano delo.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.