Komisija o ugotavljanju zlorab v zadevi Franc Kangler in drugi je začela preiskovanje morebitne zlorabe obveščevalno-varnostnih služb proti aktualnim poslancem in ministrom iz političnih namenov, je sporočil njen predsednik Žan Mahnič. Mahnič je včeraj skupaj še z dvema članoma komisije na Nacionalni preiskovalni urad, da bi opravila nadzor zaradi suma, da sta premier v odhajanju Marjan Šarec in njegov državni sekretar Damir Črnčec obveščevalne službe zlorabila za uveljavljanje svojih političnih interesov.
Knovs ostal praznih rok, preiskovala bo Mahničeva komisija
Kot je danes pojasnil Mahnič, so jim na NPU omogočili vpoglede v tekoče odredbe glede poslancev DZ, predsednikov strank in ministrov, člani komisije pa niso mogli dobiti informacij, kdo je imel vpoglede v to dokumentacijo. Mahnič je generalno direktorico policije Tatjano Bobnar, po tem, ko ni želela odgovoriti na vprašanje o operativnem delu, pozval, naj pomisli na svojo prihodnost.
"Danes ob 13, da smo začeli preiskovati sum zlorabe obveščevalno varnostnih služb z namenom pritiska na določene politike, da se ugotovi, ali je vse to, kar se govori od odstopa Marjana Šarca," pravi Mahnič. Povod za to je, kot pravi, izjava Dejana Židana o namigih glede vohunjenja za politiki glede katerih je Židan v oddaji Tarča na TV Slovenija pozval, da se raziščejo.
Kot pravi Mahnič, bo komisija, katere predsednik je, od policije bo zahtevala podatke, ki jih Knovs ni dobil. Do 29. februarja tako zahtevajo izpis vseh posegov v evidence za vseh 90 poslancev, ministrov in predsednika vlade, ki opravlja tekoče posle. Sklep so sprejeli štirje stalni člani komisije in en nadomestni, konkretno štirje poslanci SDS Mahnič, Franc Breznik, Franc Rosec in Alenka Jeraj ter poslanka NSi Tadeja Šuštar.
Mahnič prepričan, da Šarec vohuni za poslanci
Mahnič je na podlagi nekaterih fotografij, kot je fotografija avtomobila Karla Erjavca dan pred kongresum DeSUSa, dogodka s sinom Alenke Bratušek, ter informacij o fotografiranju zasebnih srečanj ministrice Pivčeve ter predvsem informacijami, ki jih je objavil portal Bojana Požarja, prepričan, da se za politiki vohuni. "Kaj je bolj efektivno kot to, da nekdo, ki mu ni interesu oblikovanje nove koalicije, gre do posameznega poslanca in mu reče, 'vemo, kdaj si napihal, kaj je tvoj sin delal, kaj se je dogajalo s tvojo ženo ...' Logično je, da se taki poslanci ustrašijo," razlaga Mahnič, ki je prepričan, da gre za specialno operacijo ene stranke kako si pokorit druge stranke.
"To so vse domneve, na komisije pa je, da jih razišče," pravi Mahnič.
V SAB ne verjamejo v naključja
Če obstaja vsaj en odstotek možnosti, da se nezakonita prisluškovanja izvajajo, jih je treba raziskati, je dejal generalni sekretar SAB Jernej Pavlič. V stranki take aktivnosti ostro zavračajo in se od njih distancirajo. Knovs ima po Pavličevih navedbah nalogo raziskovanja oz. nadzora in je prav, da to izvaja v skladu s pooblastili in zakonom.
Nenavadno srečanje sina Bratuškove s policijo
Navedbe medijev v zadnjem tednu so le potrdile, da se nekatere stvari res dogajajo, je dejal Pavlič, ki ne verjame več v naključja. V nedeljo opolnoči je enega od otrok predsednice stranke Alenke Bratušek takoj, ko je zapeljal s parkirišča izpred hiše, ustavila policija in uporabila vse preiskovalne metode. Te so bile po Pavličevih navedbah zelo nenavadne, zasliševali so tudi sopotnika. "V SAB v naključja ne verjamemo," je poudaril Pavlič.
Že v nedeljo je Bratuškovi sin povedal, da je bilo to zelo nenavadno srečanje s policijo. Opravljeni testi so bili sicer v redu. A policija oz. pristojni organi naj opravijo notranjo preiskavo, je dejal Pavlič.
Kakšnih metod dela je sposoben Črnčec, Pavlič ne želi komentirati, je pa ponazoril s slovenskim pregovorom: "Kar se Janezek nauči, to Janezek zna." Poudaril je, da pri tem ne misli na Janšo, ampak izključno na pregovor sam.
Po Pavličevem mnenju je nenavadno, da se od ponedeljka naprej poroča o prisluškovanju in sledenju družinskim članom predstavnikov strank, in da se je to zgodilo otroku Bratuškove. V SAB pričakujejo odgovore v najkrajšem možnem času. Na vprašanje, kdo to lahko razišče, je odgovoril, da so zakoni in pooblastila zelo jasni.
Knovs ima pooblastila, do katere točke lahko gre, vse drugo pa je stvar notranjega nadzora in drugih organov. A v SAB pričakujejo odgovore, ne samo v zvezi z njihovim primerom, ampak na sploh o tem, ali se v Sloveniji, v normalni demokraciji, res dogajajo take stvari, o katerih poročajo mediji, je še povedal Pavlič.
V SMC in DeSUS zaskrbljeni
Predsednik SMC Zdravko Počivalšek verjame, da je Slovenija demokratična država. Take zgodbe ga sicer skrbijo, verjame pa, da bodo policija in ostali organi odločno ukrepali in odgovorili, če se kaj takega res dogaja, je dejal ob robu današnje seje Strateškega sveta za metalurgijo v Ljubljani.
NSi: Če obstaja najmanjši sum, naj se razišče
Vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat je v izjavi v DZ poudaril, da v stranki zavračajo kakršno koli zlorabo položaja. Če obstaja najmanjši sum, da je kdo zlorabil položaj, zasledoval ali prisluškoval komur koli, Horvat kot državljan in poslanec zahteva, da pristojni organi to čim prej razčistijo in sankcionirajo odgovorne.
Črnčec očitke zanika
Črnčec je očitke že zanikal, prav tako premier Marjan Šarec. Slednji se je danes ponovno odzval na Facebooku in med drugim napisal, da se ponavlja scenarij, ko Knovs opravi nadzor na NPU, ker naj bi se zlorabljal za zasledovanje političnih nasprotnikov. V resnici pa je zlorabljen Knovs. "Vse bolj je jasno, da je obisk KNOVS-a na Policiji namenjen ugotavljanju napredovanja preiskav o financiranju stranke SDS, ne pa skrbi za varnost politikov pred prisluškovanjem. Slovenska policija dela strokovno in je vredna zaupanja!," je popoldne tvitnil Šarec.
Če Janši nasedajo predsedniki drugih strank, je to dovolj žalostno, "da bi pa komurkoli od predsednikov strank prisluškoval, pa ni potrebno, ker vse izvem iz medijev. Bi bilo škoda časa in denarja," je dodal.
Židan Šarcu in Janši, naj se umirita
Kot je dejal Židan, gre pri očitkih o nezakoniti uporabi prikritih metod in sredstev še vedno zgolj samo za sume, na vprašanje, ali je sam zasledil določena nezakonita sledenja politikom, o čemer naj bi govoril v oddaji Tarča na TV Slovenija, je odgovoril, da je o tem govorila novinarka, sam pa da se je samo odzval na sume, ki so bili predstavljeni. "Ne vem, ali sumi držijo ali ne, želim pa, da se stvari razjasnijo," je dejal.
Na vprašanje, ali je Knovs po njegovem presegel svoje pristojnosti, ko je v torek opravil nadzor na policiji, pa je odgovoril, da konkretnih primerov ne želi ocenjevati. "Pričakujem, da vse institucije, ki imajo nalogo, da preiskujejo sumljiva dejanja, delujejo, morajo pa delovati v skladu z zakonodajo," je dejal predsednik dražvnega zbora.
Absolutna išče pozornost. Čeprav je malo verjetnosti za začasno vlado in tudi če bi bile volitve, Alenka nima nobene možnosti …
Ali bi lahko kupli parcelce, pa tem kvazi politikom dali vsakemu svoj vrtiček z igračkami? Bi bil potem mir?
Ja,če ustavijo kakšnega vplivnejšega človeka ali njegovega bližnjega,je to že nekaj nenavadnega in političnega,ko pa v enem dnevu nekomu dajo …