KPK je zaradi zaznanih sumov kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije preiskavo zaradi sumov pritiskov na nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar uvedel novembra lani. Bobnar je Goloba obtožila, da je skušal vplivati na kadrovanje v policiji.
Pred več kot letom dni so v Golobovem kabinetu napovedali, da bo premier predstavil vsa relevantna dejstva in s tem ovrgel vse sume, vendar Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) Goloba do danes ni pričakala.
Bobnar Goloba obtožila pritiskov
Golob naj bi od Bobnarjeve zahteval, da tedanji v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav odpusti posameznike, ki so bili za Goloba oziroma njegov ožji krog moteči. Golob naj bi ji dejal, da si lahko povrne zaupanje, če nekdo izgubi službo. "Ko sem ga vprašala, kdo naj bi izgubil službo, je rekel, da Martin Jazbec," je Bobnar povedala pred parlamentarno preiskovalno komisijo.
Golob je očitke doslej večkrat zanikal in Bobnarjevo obtožil natolcevanja.
Zavlačevanje Golobovega zastopnika Zdolška?
Preiskava KPK je nato obstala na mrtvi točki, saj je bila sprva prekinjena, ker je specializirano državno tožilstvo ocenilo, da bi razkritje dela dokumentacije, ki jo je zahteval Zdolšek, škodovalo interesom predkazenskega postopka. Zdolšek je zahteva tudi izločitev tedanjega namestnika predsednika KPK Simona Savskega in sprožil upravni spor.
Predsednik KPK Robert Šumi meni, da bi v primeru, če bi KPK potrdila kršitev integritete, predsednik vlade moral prevzeti odgovornost in odstopiti. Tako mnenje je javno izrazila tudi predsednica države Nataša Pirc Musar.
Šele poleti je senat KPK lahko sprejel sklep o nadaljevanju preiskave. KPK naj bi tako Goloba zaslišal oktobra, a se je nekaj prič opravičilo. Pooblaščenec premierja Roberta Goloba pa je KPK posredoval obsežno dokumentacijo, iz katere izhajajo nova dejstva in dokazi, ki jih je mogla KPK še proučiti. Zdolšek je vložil tudi tožbo zoper sklep o vpogledu v spis. Vpogled je bil sicer omogočen, a so bili določeni varovani osebni podatki prekriti. Zdolšku so nato omogočili tudi to, zato odvetnik zdaj nima več zadržkov.
Zaradi očitkov, ki jih preiskuje tudi KPK, je predsednika vlade Roberta Goloba zaradi suma kaznivega dejanja dajanja daril za nezakonito posredovanje kazensko ovadila policija, Golob pa je po tem imel težave z dvojino.
Zaslišanja pred parlamentarno komisijo ne bo
Več kot leto dni je minilo tudi od začetka delovanja preiskovalne komisije državnega zbora, ki preiskuje sume vmešavanja politike v delo policije. Po zaslišanju prve priče, Tatjane Bobnar, naj bi zaslišali tudi premierja Roberta Goloba. A do zaslišanja pred komisijo, ki jo vodi poslanec Svobode Aleš Rezar, ni prišlo.
Parlamentarna preiskovalna komisija je namreč v začetku novembra potrdila vmesno poročilo, ki je predsednika vlade Roberta Goloba opralo vseh sumov. V poročilu ugotavljajo, da sta Tatjana Bobnar in Boštjan Lindav v svojih pričanjih navajala neresnice. Vmesno poročilo se je sicer nanašalo na aretacijo ruskih vohunov, ki naj bi jo Golob po navedbah Bobnarjeve, zaradi notranjepolitičnih razlogov prestavil. Komisija je ugotovila, da motiv, da bi premier vplival na spremembo datuma aretacije ruskih vohunov, ne pije vode, je pojasnil Rezar, ki meni, da zaslišanje premierja Goloba ni več potrebno.
Pogrešam redne komentarje komunistično - svobodnjaške falange kaj menijo o kriminalni dejavnosti njihovega vodje in povezanih ljudi na vladi ??
SD+TEŠ6+SDS tolpa direktno preko svoje Šumi-KPK, ki jo je postavil SD+SDS Borat Pohar, napada koalicijsko konkurenco! Obenem preko svojih kupljenih …
Nisem kriv, pa domov. To je vse kar je Slo sposobna. Razen za delavce, srednji razred, je vedno kriv.