Po novih pravilih je skoraj 400 študentov moralo sredstva vrniti

Foto: Profimedia
Prvim generacijam sofinanciranega deleža ni bilo treba vračati, če študijskih obveznosti niso opravili.
Oglej si celoten članek

Po tem, ko se podiplomski študij z izjemo mladih raziskovalcev v šolskih letih 2013/14, 2014/15 in 2015/16 ni sofinanciral, država zadnji dve leti spet zagotavlja sredstva za ta namen. 

"Za sofinanciranje doktorskega študija v študijskem letu 2018/2019 so se javnim visokošolskim zavodom v letu 2018 razdelila sredstva v skupni višini 3.400.000 evrov," pojasnjujejo pri ministrstvu, ki ga vodi Jernej Pikalo. "Število študentov, katerim se je sofinanciral doktorski študij še ni znano."

Če bi vsak od sofinanciranih študentov dobil najvišji, po Uredbi o financiranju doktorskega študija predvideni znesek, sredstva zadostujejo za 850 študentov. 

Uredba o sofinanciranju doktorskega študija določa, da se lahko visokošolskemu zavodu za posameznega študenta na doktorskem študiju odobrijo sredstva za celotno šolnino, vendar največ do zneska 4.000 evrov na posamezni letnik.

Zagotavljajo, da bo sofinanciranje podiplomskega študija potekalo tudi v prihodnjem šolskem letu. "Sredstva za sofinanciranje doktorskega študija javnim visokošolskim zavodom se določijo z letnim sklepom ministra, najpozneje do 15. aprila za prihodnje šolsko leto," pojasnjujejo pri ministrstvu. "Višina sredstev za sofinanciranje doktorskega študija se v skladu s proračunskimi možnostmi zagotovi v proračunu."

Število sofinanciranih študentov se je sicer iz leta v leto spreminjalo. Največ jih je bilo sofinanciranih v šolskem letu 2004/2005, ko je država pri plačilu šolnine pomagala 3.844 podiplomskim študentom. Prek 3000 subvencioniranih študentov je bilo v letih med 2001 in 2008, po tem letu pa se je število subvencioniranih zmanjševalo.

"Doktorski študij ni bil sofinanciran za generacije 2013, 2014 in 2015, ker ni bilo sredstev v integralnem proračunu za ta namen," pojasnjujejo pri MZIŠ. "V tem času se je, tako kot vsa leta, doktorski študij podpiral samo preko sheme mladih raziskovalcev."

Ostrejši pogoji po letu 2010

Prvim generacijam podiplomskih študentov, ki jim je bil študij sofinanciran, sofinanciranega deleža v primeru, da svojih študijskih obveznosti niso izpolnili, ni bilo treba vračati. Sofinanciranje podiplomskega študija je potekalo po shemi v skladu s Sklepom o financiranju podpiplomskega študija od leta 1998 do 2011, ko se je ta shema iztekla pa z Uredbo o sofinanciranju doktorskega študija v letih od 2011 do 2015.

Foto: Profimedia Študent

Smer študija na višino sofinanciranje ne vpliva, sofinancira se študij po vseh javnoveljavnih doktorskih študijskih programih tretje stopnje na javnih visokošolskih zavodih.

"Sofinanciranje šolnin po Sklepu o sofinanciranju podiplomskega študija in Uredbi o javnem financiranju visokošolskih in drugih zavodov od leta 2004 do leta 2010 ni pogojevalo prejem sredstev z uspešnim zaključkom študija, zato se ta statistika ni spremljala," na vprašanje, koliko študentov, ki študijskih obveznosti niso opravili, je moralo vrniti sofinanciran delež, odgovarjajo pri ministrstvu. 

 

Vračilo sredstev je uvedla Uredba o sofinanciranju doktorskega študija za generacijo 2010. "Ministrstvo je skrbelo za neposredne izterjave sredstev od študentov samo za generacijo po Inovativni shemi 2010, v okviru katere je moralo sredstva vrniti 205 študentov," razlagajo pri ministrstvu. "Večina je sredstva vrnila."

Po inovativni shemi 2011 in 2012 je ministrstvo terjalo vračilo sredstev od univerz in ne več neposredno od študentov. "Če so le-te izterjale sredstva naprej od študentov, pa ministrstvo ni preverjalo," razlagajo pri ministrstvu. "Število študentov, ki niso izpolnili obveznosti iz pogodbe je bilo v generaciji 2011/12 127, v generaciji 2012/13 pa 59."

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.