Po dveh letih spet grozljiva najdba. Kaj matere žene v detomor?

Foto: sobotainfo.com Policijsko vozilo na intervenciji.
Foto: sobotainfo.com Policijsko vozilo na intervenciji.
V nedeljo zvečer so v Ljubljani našli ostanke dojenčka. Pred skoraj točno dvema letoma se je zgodilo podobno.
Oglej si celoten članek

Nedeljski večer je bil zaznamovan z novico o najdbi ostankov dojenčka v ljubljanskih Kosezah. Dojenček je bil mrtev že dlje časa, ovit v brisačo in odvržen blizu vhoda v garažno hišo, na kup kosovnih odpadkov, so poročali različni slovenski mediji.

Pred dvema letoma je Slovenijo pretresla podobna najdba. Takrat so v sortirnici odpadkov na deponiji Špaja pri Grosupljem našli truplo dojenčka moškega spola. Šlo je za novorojenega otroka, ki je bil odvržen v smeti. V preiskavi se je pokazalo, da je dejanje zakrivila 30-letna mati otroka.

Po slovenski zakonodaji se detomor kaznuje z zaporom do treh let. A ni vsak umor ali uboj dojenčka ali celo novorojenčka obravnavan kot detomor.

Po 119. členu slovenskega Kazenskega zakonika lahko detomor zakrivi le mati, "ki vzame življenje svojemu otroku med porodom ali takoj po njem, dokler je še pod njegovim vplivom." Zagrožena je kazen do treh let zapora.

V kolikor se oceni, da mati ni bila pod vplivom hormonov, se primer obravnava kot umor ali uboj. Koliko časa traja obdobje, ko je mati pod vplivom hormonov, ni točno določeno. To oceno podajo psihologi, ki preučijo klinično stanje matere. 

Pomemben je oče

Foto: Profimedia novorojenček v bolnišnici

"Številni pari čakajo, da bi posvojili novorojenko ali novorojenčka takoj po njegovem rojstvu in mu nudili starševsko ljubezen. Tudi bolnišnice imajo socialne službe, ki bodo pri tem pomagale," je po grozljivi najdbi na Dolenjskem pred dvema letoma dejala dr. Zalka Drglin z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

"V veliko oporo je pripravljenost partnerja, da bo prevzel odgovornosti očetovske vloge. Pomembna je krepitev razmerja in podpora ženski v njeni novi vlogi," je poudarila Drglin.

"Ženskam, ki se znajdejo v stiski, sporočamo: vedno je nekdo, ki vam je pripravljen prisluhniti, iščite, dokler ne dobite podpore. V težavah niste sami. Pokličete lahko na različne telefone za ljudi v stiski, obrnete se lahko na svojega ginekologa ali osebnega zdravnika, center za socialno delo ali zdravstvene ustanove, kot je porodnišnica ali na nevladne organizacije, kot je Združenje Naravni začetki. Zaupnost vam je zagotovljena. Če gre za nasilje v družini, partnersko nasilje, spolno nasilje, se obrnite na zdravstvene strokovnjake ali strokovnjake na centrih za socialno delo ali policijo," je materam v težavah še priporočila strokovnjakinja z NIJZ. 

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 6

  • 15:02 11. November 2024.

    ta trenutek na otroka čaka 600 parov, ki bi z največjim veseljem, radostjo in ponosom vzgajali vašega dojenčka za katerega …

  • 13:22 11. November 2024.

    Pred nekaj leti so v izložbah Ministrstva za notranje zadeve (Ljubljana, ob Slovenski cesti) razstavljali iz Muzeja slovenske policije sposojene …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.