Brki imajo tako podobno funkcijo kot smrček pri psih, pravi zoolog Wolf Hanke z univerze v nemškem Rostocku, piše Daily Telegraph. Na ta način lahko lovijo tudi v najbolj motnih vodah, saj gre za edino orodje, ki jim pomaga pri lovu, ko ne vidijo. Do sedaj so zoologi mislili, da brki služijo le za fizično otipavanje predmetov.
Zvrtinčeno vodo lahko z brki zaznajo še 35 sekund kasneje, ko je riba že odplavala, v tem času pa je riba lahko oddaljena že 70 metrov. „Brki se lahko dobro kosajo z učinkovitostjo eholokacije, ki jo uporabljajo delfini in kiti pri lovu na ribe, „ pojasnjuje Hanke.
Poskus so izvedli s šestletnim tjulnjem, ki so mu zavezali oči. Tega so strenirali tako, da je usmeril glavo v smeri vodne sledi, ki so jo ustvarili z gumijastjo plavutjo. V vodni ogradi so nato ustvarili sledi in žival spustili vanjo, da bi videli ali lahko zazna smer plavuti.
Po petih sekundah je bila natančnost 90-odstotna, po 35 sekundah pa je bila natančnost še vedno 70-odstotna, po 40 sekundah pa tjulenj sledi ni zmogel več najti. Znanstveniki pa ob tem trdijo, da so našli tudi znake, da bi tjulnji prek brkov lahko dobili tudi informacije o velikosti in hitrosti plena.