“Kot nekdanji član parlamentarne komisije za nadzor varnostnih služb lahko rečem, da nadzor nad tajnimi policijskimi fondi ni dober. Nadzor porabe tega denarja znotraj policije je površen, knjige so vodene nepregledno in brez vseh podatkov,” meni Zmago Jelinčič, prvak stranke SNS.
Statistika. Ena od prednostnih nalog letos je večja učinkovitost na področju preiskav, povezanih z zlorabo prepovedanih drog. “Lani smo v vsem letu obravnavali 113 kaznivih dejanj s tega področja, letos pa 168. Tudi na področju prekrškov s področja zlorabe prepovedanih drog je statistika dobra – lani smo odkrili 210 kršitev, letos pa v prvih desetih mesecih 220,” poudarjajo na koprski policijski upravi.
Ta teden je vlado zasul z vrsto poslanskih vprašanj, povezanih z anonimko, ki je v javnost prišla pred dnevi. V njej je nanizana vrsta domnevnih hudih nepravilnosti med koprskimi kriminalisti – ti naj bi si prisvajali celo denar, ki ga varnostni organi iz tujine dajejo naši policiji za plačilo tajnih policijskih sodelavcev v Sloveniji, kriminalisti naj bi preprodajali zaseženo drogo, na policijske akcije pa hodili z orožjem, ki ga imajo v posesti nezakonito.
Vodstvo koprske policije je vse očitke ostro zavrnilo. Del trditev iz anonimke preverja posebna skupina tožilcev za pregon organiziranega kriminala. “Ta v predkazenskem postopku preverja navedbe anonimnega pisca, zbiranje in preverjanje podatkov pa nadaljuje tudi policija,” ob tem pojasnjujejo na Generalni policijski upravi (GPU).
Višina izplačil je tajna
V anonimki je med drugim navedeno, da je eden od tajnih policijskih sodelavcev na Koprskem pred časom od italijanske policije – prek posredovanja slovenskega kriminalista – dobil nagrado v višini deset tisoč evrov. Na policiji potrjujejo, da svoje tajne sodelavce plačujejo z gotovino. In res je tudi, da del denarja pride iz tujine – če gre za mednarodno sodelovanje. Kakšne so nagrade in kakšen fond za te namene ima policija sploh na voljo? Odgovora nismo dobili, ker gre “za posebne operativne namene in interne tajne akte, ki to področje urejajo”. Na policiji poudarjajo, da nepravilnosti pri ravnanju s to gotovino še nikoli niso odkrili in da je nadzor porabe tega denarja v sklopu same policije izjemno strog. O višini porabe pa vsake štiri mesece in na zahtevo komisije tudi zunaj teh rokov poročajo parlamentarni komisiji za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb.
Policijska uprava KoperSodelovanje s tujimi policijami na področju drog je zadnja leta na visoki ravni; koliko preiskav smo začeli na temelju obvestila tujih organov, pa ne vemo, ker te statistike ne vodimo.
Droga se ne vrača v obtok
Pri vseh zasegih prepovedanih drog policija vodi natančno dokumentacijo, doslej nepravilnosti pri tem ni ugotovila. “Zaradi zelo strogih nadzornih mehanizmov tudi povsem izključujemo možnost, da bi se zasežena droga vrnila nazaj v krogotok do končnih uporabnikov,” so odločni na GPU. Policija sicer ni pristojna za uničevanje zasežene in najdene prepovedane droge, je pa pristojna za njeno hrambo. Prostor za to določi notranji minister.