Sindikati in vlada se še vedno pogajajo, koliko odstotkom plače so se javni uslužbenci pripravljeni odpovedati, če se dokončno odpravijo plačna nesorazmerja (tretja in četrta četrtina odprave sta bili prestavljeni, dokler ne bi bila rast BDP višja od 2,5 odstotka), medtem pa vsaj v eni od ustanov javnega sektorja nekaterim zaposlenim plače izplačujejo, kot da bi bila nesorazmerja že odpravljena.
Prideš pozneje, si na boljšem
Naš bralec je ugotovil, da imajo nekateri sodelavci, ki so na enakem delovnem mestu in so v istem plačnem razredu kot on, deset odstotkov neto višjo plačo brez dodatkov. S plačilne liste je razvidno, da tem plačo obračunavajo od bruto plače, kakršna naj bi bila šele po odpravi plačnih nesorazmerij. V računovodstvu so našemu bralcu pojasnili, da je razlika nastala zato, ker so sodelavci pogodbo podpisali pozneje, takih primerov pa naj bi bilo celo več.
MJU: Tako ne gre!
Nikomur v javnem sektorju, ki bi se mu moralo plačno nesorazmerje še odpraviti, se ne sme izplačevati polne vrednosti plače, kot da bi bilo nesorazmerje že odpravljeno, pa trdijo na ministrstvu za javno upravo (MJU). Pojasnili so, da je zakon zagotovil enako obravnavo javnih uslužbencev, ki so ob prehodu v novi plačni sistem že imeli sklenjeno delovno razmerje, in tistih, ki bi delovno razmerje sklenili v času odpravljanja nesorazmerij. Za pravilen izračun plač je sicer odgovoren delodajalec.
"Javni uslužbenec, ki meni, da mu plača ni pravilno obračunana, se lahko obrne na inšpektorat za javno upravo, znotraj katerega se izvaja inšpekcija plač v javnem sektorju," svetujejo na MJU.
Možno je da tale inđiniro Kustrrini pobira kakšne procente od dohtarjev.
Spet spuščanje megle. Objavljen je spisek od AJPESA 10 največjih prejemnikov plač, na 1. mestu direktor ZD Slovenj Gradec, več …