Civilna iniciativa Apače si že več let prizadeva za primerno davčno obremenitev delavcev, ki živijo v Sloveniji in delajo čez mejo. Potem ko je ministrstvo za finance iniciativo pred kratkim obvestilo, da je, ker nima koalicijske in strokovne podpore, ustavilo aktivnosti v zvezi s predlogom novele zakona o dohodnini, ki ga je letos usklajevalo tudi z iniciativo, so se predstavniki iniciative zavzeli za odločnejše ravnanje.
Pismo z zahtevami so posredovali kabinetu predsednika vlade in kot rok za dogovor o srečanju postavili včerajšnji 15. december, vendar odgovora ni bilo.
Iz kabineta predsednika vlade so pojasnili, da so zadevo v reševanje posredovali finančnemu ministrstvu. Od tam pa so že v začetku decembra sporočili, da za predlagano novelo zakona o dohodnini, ki je predvidela posebno obravnavo delavcev migrantov, niso dobili ustrezne podpore.
Priprave na protest
Ker torej kljub številnim prizadevanjem, da bi z novelo zakona o dohodnini uredili posebno obravnavo različnih kategorij delavcev migrantov, niso uspeli, Civilna iniciativa Apače zdaj načrtuje, da bo svoje nestrinjanje in zahteve skupaj s podporniki izrazila na protestnem shodu. Pripravili ga bodo še pred koncem leta, predvidoma na mejnem prehodu Šentilj. Kot je včeraj povedal predstavnik iniciative Dušan Cvetko, bodo podrobnosti o protestnem shodu, na katerega bodo povabili tudi delavce migrante, ki delajo tudi v drugih državah, ne le Avstriji, objavili jutri.
Po odpravi posebne osebne davčne olajšave s 1. januarjem 2014 mnogim delavcem migrantom že za letos grozijo visoka doplačila. Izračuni iniciative kažejo, da bo ukinitev posebne osebne davčne olajšave najbolj prizadela delavce z nižjimi osebnimi dohodki, saj naj bi bila njihova doplačila dohodnine v Sloveniji po novem višja za od 1500 do 5000 evrov.