Petina občanov brez vode

Foto: Žurnal24 Zaradi dotrajanih in starih cevi imajo v Žužemberku velike težave z izgubami vod
Vodooskrba. Drago vodo in velike vodne izgube rešujejo z novimi vrtinami.
Oglej si celoten članek

Zagotovljene oskrbe s pitno vodo nima še približno 20 odstotkov občanov, pove žužemberški župan Franc Škufca. Tam, kjer vodo imajo, pa se spopadajo z velikimi vodnimi izgubami – predvsem zaradi dotrajanih cevi.

Raje bi ločeno

Suhokranjski vodovod. Pri projektu sodeluje pet občin. Če bo ministrstvo za okolje in prostor spremenilo pravilnik, tako da bi se lahko občine posamično prijavljale na razpis, bi lahko Občina Žužemberk vlogo oddala že letos. Vodovod naj bi bil sicer zgrajen do leta 2014.

Pijejo drago vodo
Večina občine se oskrbuje z vodo iz vrtine v Globočcu, ki leži v ivanški občini. "Plačujemo 0,47 evra na kubični meter vode, s tem da se je 40 odstotkov izgubi. To je zelo draga voda," izpostavi Škufca. Zato je občina že pred leti uredila vrtino v Križih, iz katere danes za šest vasi črpajo cenejšo vodo.

Zdaj pa iščejo izvajalca za gradnjo stokubičnega vodohrana na Rebri in cevovoda do Žužemberka. Tako bodo vodo iz te vrtine dobile tudi vasi na trasi med Žužemberkom in Dvorom ter v okolici.

Še ena vrtina
Uredili so tudi vrtino na Vinkovem Vrhu. Teste kakovosti tako vrtine kot vode so že naredili. "V nadaljevanju bomo dali naročilo za čiščenje vrtine, nato bosta sledila še enkrat kemijski in biološki preizkus kakovosti vode," pojasni župan.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.