Peterle je spregovoril o pričakovanjih pred aprilskimi volitvami v DZ in med drugim ocenil, da je tudi zaradi covidne krize "težko kar tako napovedovati zmagovalca".
Izpostavil je, da so doslej uspevali tudi novi obrazi in to se lahko zgodi tudi pri Robertu Golobu. "Ni tako malo ljudi, ki jim trda polarizacija ne ustreza ali pa se jim zdi že nekoliko dolgočasna. Pobude, ki poudarjajo povezovanje, sodelovanje in spoštovanje, imajo nekaj dometa," meni. Povežimo Slovenijo tako pozdravlja, "Pivčeva pa igra pač svojo igro".
Pričakuje, da bo NSi okrepila rezultat. Želi pa si stabilne vlade, brez jezičkov na tehtnici: "Če določa smer in hitrost najmanjši, je to inverzija, potem je nekaj narobe."
Da gre pri teh volitvah zelo zares, kaže tudi uporaba terminologije iz časa druge svetovne vojne. "Kar naenkrat so spet oživeli izdajalci in sovražniki," je navedel in se obregnil tudi ob nastop prvega predsednika Milana Kučana v Dražgošah, ki je govoril o fašistih.
S starimi vzorci pa se po njegovem ne bomo izvlekli iz "te jetrne paštete". "Lahko pa se zmenimo za pravila igre, da ne rečem politični bonton," je pozval. In še: "Dajmo se malo sprostit, malo se nasmehnimo, nazdravimo. Priznajmo drugega, spoštujmo njegovo različnost. Imejmo državo za vrednoto."
Marsikaj bi naredil drugače kot Janša, a kaj je alternativa
Glede Janše je dejal, da bi sam marsikaj naredil drugače. "Ampak ali je moja alternativa Šarec, ki je sam odstopil in pokončal vlado, Bratuškova ali Mesec z nacionalizacijo?" se je vprašal.
Janšo je sam "dvakrat spravil v vlado", je dejal. Sodelovanje za osamosvojitev je svetla zgodba, četudi je šele pozneje izvedel, da je Janša že maja 1991 podal predlog za njegovo zamenjavo, kar je julija ponovil. Ko je SDZ razpadla, je Janša prestopil k Pučnikovim socialdemokratom. "Levi del Demosa je potem šel raje v vlado s komunisti," se spominja in dodaja, da je v drugi Drnovškovi vladi nato pogojeval, da je Janša spet minister za obrambo. Dodaja še, da je Janša, ko niso bili sprejeti v socialistično internacionalo, "naredil obrat za 180 stopinj in stranko priključil Evropski ljudski stranki". Naj vendar dodam, da "so kasneje Pučnik, Janša, Rupel in Bavčar obžalovali, da so podirali Demos oziroma njegovo vlado".
Ponovno je pojasnil, da se tribune, ki jo je organiziralo Golobovo gibanje, ni udeležil zaradi napačnih interpretacij in izrazil pripravljenost, da se v nekem drugem formatu pogovarja tudi z njim, kot se je s Kučanom, Janšo, Matejem Toninom, Zdravkom Počivalškom in še s kom. "Seveda me zelo zanima, kaj hočejo narediti Golob in drugi, ki vstopajo v politični prostor," je dejal. A če želi Golob presegati levo/desno polarizacijo, ne bo zadostovalo, da "pripelje na oder medveda Lojzeta".
Ob tem je bil kritičen do vprašanj, ki jih je v zvezi s tem dobil od Nove24TV. Glede analiz vladnega urada za komuniciranje o vsebinah RTVS pa je dejal, da če "reče vlada kaj o poročanju o sebi", tega ne vidi kot napad na neodvisnost medijev.
Komentiral je še skorajšnji zaključek predsedovanja Boruta Pahorja in ocenil, da mu je v veliki meri uspelo biti predsednik vseh. "Ni se šel levega ali desnega, ob tem, da vemo, kakšna je njegova politična intima. Čutil sem ga na strani Slovenije."
dezurni@styria-media.si
a ni tale tip že v penziji? ne vem, kaj sploh še hoče, še kar ga poslušamo in gledamo, tako …
Peterle se je oglasil, izgleda, da bodo res volitve. Pa se je kdaj oglasil v parlamentu EU, tako kot njegov …
On ne ve kaj je narobe z janšo. Janša je bil komunist, in tudi sedaj vlada tako, kot so vladali …