Za sindikate sta nesprejemljiva predvsem odpoved podjetniške kolektivne pogodbe in spremembe sporazuma o delovnem času. Uprava je ukrepe sicer včeraj predstavila tudi nadzornikom. Ti so jih potrdili soglasno kljub pripombam predstavnikov delavcev o zmanjševanju pravic zaposlenih, ki niso na individualnih pogodbah.
2009 v številkah |
Hit bo leto končal s približno osmimi milijoni evrov izgube. V prvih osmih mesecih so ustvarili 3,1 milijona evrov izgube. |
Pas bodo krepko zategnili
Predsednik uprave Hita Drago Podobnik načrtuje, da bodo naslednje leto izgubo prepolovili, v letu 2011 se približali pozitivni ničli, leta 2012 pa že poslovali z dobičkom. Kot je dodal, bo " nujno zategovanje pasu, a ne za eno, temveč za dve luknji". Za reševanje situacije je uprava sprejela kratkoročne in dolgoročne sklepe.
Podobnik napoveduje tudi zamrznitev večjih investicij družbe za prihodnji dve leti in pol. Stroške bodo nižali na vseh ravneh, glavne odhodke Hita – stroške dela – pa naj bi že naslednje leto znižali za 12 odstotkov.
Prvi korak
Čim prej bodo zmanjšali število individualnih pogodb s 40 na največ 15, znižali regres, stroške dela prek študentskega servisa, stroške prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja, ukinili bonitete, ki izhajajo iz sporazuma o delovnem času in odpovedali obstoječe podjetniške kolektivne pogodbe ter se nemudoma začeli pogajati o novi.
2004: manj zaposlenih, enaka učinkovitost
Podobnik pričakuje, da bodo tako ohranili čim več delovnih mest, čeprav je po njegovih besedah družba pred petimi leti z 200 manj zaposlenimi ustvarila enake prihodke. Delovna mesta bodo manjšali predvsem v strokovnih službah, v pravice tistih, ki prejemajo manj kot 1200 evrov bruto na mesec z vsemi dodatki, pa ne bodo posegali.