Partnerstvo čaka velik izziv

Foto: Žurnal24 Bajuk in Janša sta predstavila svoje paradne konje, na katere polaga svoje upe z
Po Janševem mnenju je Partnerstvo za razvoj letos dajalo v glavnem pozitivne rezultate, s čimer so se strinjali tudi drugi člani partnerstva.
Oglej si celoten članek

Člani Partnerstva za razvoj so se danes seznanili z makroekonomskim položajem Slovenije in ocenili delo partnerstva. Po oceni predsednika vlade Janeza Janše je partnerstvo v letošnjem letu dosegalo v glavnem pozitivne rezultate, s čimer so se strinjali tudi drugi člani partnerstva. Velik izziv v nadaljevanju dela partnerstva predstavlja zakon o udeležbi zaposlenih pri dobičku, o katerem se bodo začeli usklajevati v prihodnjih tednih.

"Večina zakonov, ki smo jih obravnavali – in obravnavali smo vse tiste, za katere so partnerji menili, da so pomembni za hitrejši razvoj Slovenije – je bilo usklajenih, tudi z največjo opozicijsko stranko," je v izjavi za medije po koncu srečanja povedal Janša. Pozitivno so delo partnerstva ocenili tudi predsednik NSi Andrej Bajuk, predsednik SNS Zmago Jelinčič, predsednik DeSUS Karl Erjavec in predsednik SD Borut Pahor, ki so se prav tako udeležili izjave za medije. Uskladitve v sklopu partnerstva s področja davčne zakonodaje in reforme trga dela ter uskladitve, ki trenutno potekajo v zvezi s pokrajinsko zakonodajo, so po Janševih besedah strateškega pomena. Ob tem je dodal, da se glede davčne zakonodaje zdaj v največji opozicijski stranki pojavljajo nekatere napačne interpretacije, in zagotovil, da je vlada pri zakonu o dohodnini upoštevala predlog SD in sprejela kompromis glede največje davčne stopnje.

Pristotni so se strinjali, da partnerstvo čaka še veliko dela. © BOBO

 
Pri Triglavu nastal tehnični nesporazum
Usklajeni sta bili tudi resolucija o visokem šolstvu in koncept zakona o zavarovalnici Triglav, je dejal Janša. Kot je povedal, je bila resolucija v celoti usklajena z vsemi partnerji tako v civilni družbi kot tudi z največjo opozicijsko stranko. Vendar pa ta dogovor, tako pravi Janša, ni bil spoštovan. "Po naši oceni je to ena najhujših kršitev znotraj tega sodelovanja in v veliki meri je ta kršitev ogrozila verodostojnost sodelovanja znotraj partnerstva," j e dejal premier.
Pri zakonu o zavarovalnici Triglav, za katerega je napovedan referendum, podporo referendumu pa so izrazili tudi v SD, pa je šlo za tehnični nesporazum, je dejal Janša, enako je potrdil Pahor. Če bo zakon padel, bo to pomenilo, da "ne bo nobene rešitve in bodo zaradi tega prikrajšani vsi upokojenci", je dejal Janša.

Partnerstvo čaka izziv
Po sprejemu zakona o delovnih razmerjih pa bo težji izziv za partnerstvo predstavljal zakon o udeležbi delavcev pri dobičku, je dejal Janša. Delovno besedilo je po besedah predsednika vlade že nared, pred obravnavo pa ga bodo usklajevali tako v sklopu socialnega dialoga kot v sklopu partnerstva za razvoj. Poudaril je, da sistem udeležbe delavcev na dobičku temelji na prostovoljni osnovi in deluje lahko le, če je stimuliran, lahko z različnimi davčnimi olajšavami, prvi pogoj pa je, da se ustvarja dobiček.
Člani partnerstva so se seznanili tudi z aktualno makroekonomsko sliko in ocenili, da so trendi dobri, pri urejanju inflacije pa je prišlo do visoke stopnje soglasja, da so potrebni ukrepi, ki dolgoročno ne bodo ogrožali doseganja strateških ciljev. Da je osnovni problem inflacija, je poudaril tudi Pahor, ki pa je prepričan, da se morajo tako vlada kot socialni partnerji odzvati tako, da težava inflacije, "ki je lahko začasne narave, ne bo postala trajne narave".

Meni, da se inflacijska pričakovanja ne smejo prevesiti v zahteve po zvišanju plač in porastu nepremičnin, se pa strinjajo, da imajo koristi pri rezultatih visoke gospodarske rasti tudi delavci. Rešitev je po Pahorjevem mnenju v povečanju stimulativnega dela plač, ne linearnem povečanju bruto plač, saj bi s tem kratkoročno zadostili zahtevam delavcev, dolgoročno pa ogrozili konkurenčnost podjetij in delovna mesta.

"Če bi sindikati in delodajalci v prihodnjih tednih ter mesecih v sklopu kolektivnih in panožnih pogodb dosegli neki pošten kompromis, lahko Slovenija problem inflacije zameji kot prehodni problem. Če jim to ne bo uspelo, se lahko zgodi, da bi problem inflacije postal strukturne narave, kar bi ogrozilo relativno ugodne gospodarske in socialne kazalce, ki smo jim priča," je dejal Pahor.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.