Predsednik SD
Borut Pahor je danes v Velenju, kjer je bil posvet sveta SD za lokalno samoupravo
in regionalizem, zavrnil očitke vodje poslanske skupine SDS
Jožeta Tanka, ki je dejal, da je v ozadju afer o Slovenski obveščevalno-varnostni
agenciji (Sova) sistematična, organizirana in od nekod vodena zarota Socialnih demokratov, katere
glavni akterji so nekdanji glavni tajnik stranke in sedanji poslanec SD
Dušan Kumer, poslanec
Anton Rop in Pahor, ki Ropa nerodno zagovarja. Pahor je pojasnil, da ga prazni
prepiri ne zanimajo in da je Tanko tokrat šel čez mejo.
"Mene to ne skrbi, to bi moralo skrbeti predsednika vlade. Če obstaja zarota, potem
mora
predsednik vlade ukrepati. Če pa zarota ne obstaja, bi bilo prav, da predsednik vlade svetuje
Tanku, naj se mi opraviči," je dejal Pahor.
|
Socialni demokrati ne bodo podprli ustanovitve "invalidnih" pokrajin, zato od vlade zahtevajo, naj jim predstavi paket zakonov, ki so podlaga za sprejem zakona o pokrajinah, je po posvetu še povedal Pahor. Dejal je tudi, da je sprejetje zakona o pokrajinah decembra letos odvisno od njihove politične odločitve, saj je koalicija glede zakona enotna.
Kot je pojasnil Pahor, za zdaj še ni razvidno, kakšne so pristojnosti pokrajin in njihova vsebina, zato bodo vladi podali vsebinske pogoje za sprejem zakona o pokrajinah. Če jih vlada ne bo sprejela, bodo pozno jeseni sklicali konferenco stranke, na kateri bo Pahor predlagal, naj SD ne podprejo zakona o pokrajinah.
Na današnjem posvetu so po Pahorjevih besedah v ospredje postavili vsebino pokrajin in ne njihovega števila. Osebno pa meni, da je za Slovenijo 14 pokrajin preveč. "Ne poznamo simulacije pokrajin, ko bomo to imeli, pa se bomo lažje odločali o podpori zakonu o pokrajinah," je povedal prvak SD.
Predsednik omenjenega strokovnega sveta Bojan Kontič je poudaril, da država potrebuje decentralizacijo in da je stranka ta projekt vseskozi podpirala. Po njegovih besedah so vlado nenehno opozarjali, da želijo zakone, ki se nanašajo na pokrajine, obravnavati v paketu. Zavzema se tudi za čim hitrejše sprejetje t. i. tehničnega zakona, ki bi določil, katere pristojnosti se z države prenašajo na pokrajine. Meni tudi, da zakon o pokrajinah ne sme povzročati dodatnih stroškov. "To, kar je doslej pripravilo resorno ministrstvo, ne zadošča za podprtje zakona o pokrajinah. Za Slovenijo so bolj škodljive "invalidne" pokrajine, kot če bi ta projekt ustanovitve pokrajin prestavili na naslednje leto," je pojasnil Kontič.
Dodal je tudi, da je treba na podlagi omenjenega tehničnega zakona sprejeti amandmaje na zakon o financiranju pokrajin in obravnavati tudi zakon o določitvi volilnih enot. Ocenjuje še, da morajo pokrajine imeti takšen finančni sistem, ki jim bo omogočal razvojni potencial, pomemben za njihov nadaljnji razvoj. "Želimo pokrajine, vendar ne smejo povzročati finančni težav," je dejal Kontič.