"Po svojih močeh sem skušal priti do pogovora s Sanaderjem, do tega ni prišlo. Razumel sem, da takega interesa ni, in z moje strani vnovičnih poskusov za to, da bi prišlo do dogovora, ne bo. Zdaj se ne bom več trudil," je pojasnil premier Borut Pahor. "Mislim, da sem storil to, kar je praksa v mednarodni skupnosti med predsedniki vlad, da premier pokliče sogovornika. Običaj je, da premier nato vrne klic. Ta običaj tokrat ni bil upoštevan in jaz poskušam to razumeti," je še povedal.
Skesani Mesić |
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je med proslavo ob 65. obletnici ustanovitve Istrskega partizanskega korpusa na Reki omenil, da so hrvaške partizanske enote "skupaj s slovenskimi partizani leta 1945 osvobodile Trst in ozemlje do Soče". Tako je revidiral svojo nedavno izjavo o hrvaškem osvobajanju slovenske Primorske. |
"Ne gre za vprašanje mojega osebnega prestiža, ampak za dostojanstvo položaja, ki ga zasedam," je zatrdil Pahor. "Kot predsednik vlade sem storil vse v dobri veri in z iskrenimi nameni, da bi izmenjala stališča, kako naprej. Odziva hrvaške strani ni bilo," je dejal. Pahor je še izrazil nestrinjanje z mnenjem hrvaškega premierja Iva Sanaderja, da je treba odprte stvari med državama urejati po diplomatskih kanalih. "Konec koncev, kaj je pomembneje od tega, da je predsednik ene vlade pripravljen poklicati predsednika druge vlade po telefonu," je vprašal premier.
Sanader bi se sestal s Pahorjem ...
"Pripravljen sem na pogovor s slovenskim kolegom ter pripravljen storiti vse, da se slovenska
blokada konča," je po poročanju Jutarnjega Ivo Sanader dejal v petek. Omenil, da še
čaka na odgovor Ljubljane na noto, ki jo je hrvaška Sloveniji poslala pred osmimi dnevi in v
kateri med drugim predlaga srečanje obeh premierjev. Sanader ni želel specificirati, kje in kdaj
naj bi se s Pahorjem srečala in omenil, da je
"treba pustiti diplomaciji, da opravi svoj posel".
Po informacijah Jutarnjega, ki se sklicuje na vir na zunanjem ministrstvu, je Hrvaška v noti predlagala, da se premierja srečata nekje na Hrvaškem, pri čemer naj bi bil izrecno omenjen Zagreb. Vseeno naj bi bila Hrvaška stran pripravljena na srečanje v Sloveniji.